Hatay’ın Reyhanlı ilçesi Cilvegözü sınır kapısında Suriye’de bulunan terör örgütü PYD/YPG ye götürülmek istenen askeri kamuflaj ve ayakkabı ele geçirildi.

 

Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün, Siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, gümrük müşavirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile müdürlük binasında bir araya geldi.

 

Gümrük binasının kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Ali Aygün, Dünya Gümrük Günü vesilesiyle yaptığı konuşmada Limanlardaki çalışmalar, yatırımlar ve laboratuvar kurulması çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

 

Aygün, göreve geldiği 2016 yılından itibaren ticarette gözle görülen bir artış sağlandığına dikkat çekerek,” Bölgedeki paydaşlarımızla, işadamlarımızla sık sık bir araya geldik. Her zaman kapımız açık.2017 yılı içerisinde Mersin’den bu tarafa ciddi anlamda ticaret akışı oldu.2016 ya nazaran 2017 yılı içerisinde 5 milyar dolar dış ticaret hacmi artmış bulunmaktadır. Yeni limanlarımız açılıyor Atakaş limanımız açılmak üzere. Tosyalı Holding’in yaptığı liman var. İSDEMİR limanı genişletme çalışmaları sürüyor. Dolayısıyla bütün bunlar Hatay, Osmaniye Ceyhan bölgesini kapsayan alanda dış ticaret hacminin hızla arttığını gösteriyor ve sevindirici bir durum” dedi.

 

Bölgedeki sınır kapıları hakkında da bilgi veren Aygün,” Yayladağı kapısı kapanmamış durumda. Devletin izin verdiği ölçüde asgari düzeyde işlem görüyor ve yolcu işlemleri var.

 

Cilvegözü’nde teröristlerin bölgeden uzaklaştırılmasıyla beraber ticari yasaklar önemli ölçüde azaltılmış durumda. Milli güvenlik tedbirleri çerçevesinde tabiki malların gidişine kısıtlamalar koyuyoruz. Tam bir teyakkuz ve alarm halindeyiz. En son Cilvegözü’nde YPG üniformaları yakaladık. El koyduk ve bakanlığa yazısını yazdık” şeklinde konuştu.

 

200 KAMUFLAJLAR TEROR ORGUTU MİLİTANLARINA

Cilvegözü  sınır kapısında yakalanan 202 kamufulaj ve 20 ayakkabının Suriye tarafında YPG terör örgütü militanları ve SDG tarafından kullanılan kamuflajlar olduğu. Muhtelif giyim eşyası olarak beyan edildiği Transit yük olduğu öğrenildi.