Türkiye’nin global demir çelik lideri Tosyalı Holding, Türkiye ekonomisine değer katan yatırımlarının yanı sıra global yatırım atağına da devam ediyor. Türkiye’nin yurt dışındaki en büyük yatırımları arasında yer alan ve Cezayir’in de petrokimyadan bu tarafa en büyük sanayi yatırım olan Tosyalı Algerie’nin birinci ve ikinci fazların ardından 3’üncü etabını da tamamladı.

 

Tosyalı Holding’in Cezayir’deki “mega yatırımda” birinci, ikinci fazın ardından şimdi de 3'üncü faz son aşamaya geldi. Hemen ardından 4’üncü faza başlayacak yatırımın 5 yıl içinde ülkede üretimi 8 milyon tonu aşması hedefleniyor.

 

Tosyalı Algerie için bugüne kadar 2 milyar 250 milyon doları aşan bir yatırım yapan Tosyalı Holding, 2010'da başlayan Cezayir’deki yatırımda sıra 4’üncü faza gelindi. Dördüncü faz, ikişer milyar dolarlık iki modülden oluşuyor.  Böylece Holdingin Cezayir’deki yatırımların toplamı 6 milyar doları Türkiye ve Cezayir'deki yatırımların tamamlanmasıyla da toplam cirosu ise 10 milyar dolara ulaşacağı kaydedildi.

 

Türkiye’nin bugüne kadar yurtdışında gerçekleştirdiği en büyük atılımlardan Tosyalı Holding’in Cezayir'deki yatırımını yakından takip ediyor. Tosyalı Algerie için bugüne kadar 2 milyar 250 milyon doları aşan yatırımı yakından takip eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu üyesi aynı zamanda Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Şerif Tosyalı, tesisi inceledi, çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Ayrıca tesisin geldiği durumu ise cep telefonu ile çektiği videoları sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı.  

 

İLK ÜRETİM HEYECANI

Şerif Tosyalı, Cezayir 3. Etap Çelikhane Tesis Yatırımları 2,5 mil.ton/yıl kapasiteli tesiste ilk sıvı çelik üretimi başarıyla gerçekleşmesine tanıklık etti, bu ilk üretimde çalışanlarıyla birlikte yaşadığı heyecanı sosyal medyadan video paylaşımıyla yansıttı. Tosyalı, “Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. Cezayir sanayisine ve dünya çelik endüstrisine hayırlı, uğurlu olsun” dedi.