Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekci, Hatay ziyaretinde esnaflarla bir araya geldi, Cilvegözü sınır kapısını ziyaret etti, Hatay için atılması gereken birkaç adım var onları tespit ettiklerini söyledi.

 

Bakanın Hatay ziyaretinde, Hatay Valisi Erdal Ata, AK Parti milletvekilleri Adem Yeşildal, Hacı Bayram Türkoğlu ve Orhan Karasayar, Vali Yardımcıları birlikte programlara katıldılar. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çarşı içerisinde bulunan esnaflara misafir oldu. Bakan Tüfenkci, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı salonunda Esnaf ve Sanatkârları Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ise Hatay’ın önemine dikkat çekerek “Çok değil 5-6 yıl sonra çok farklı bir Hatay göreceğiz. Biz özellikle esnafımızın kalkınmasını istiyoruz. Esnafımız bu milletin ve ekonominin omurgası. Biz çalışmalarımızda adımlarımızı ona göre atıyoruz. Esnafımızı büyütelim istiyoruz. Esnafımızı tüccar yapalım, tüccarımızı sanayici yapalım, sanayicimizi büyütüp ihracatçı yapalım istiyoruz’’ dedi.

 

ESNAF KREDİSİNİ KÜÇÜMSEMEYİN

Esnafların finansmana erişimi noktasındaki sıkıntılarını bildiklerini belirten Bakan Tüfenkci “Özellikle Hatay, Kilis gibi illerimizdeki arkadaşlarımıza artı bir finansman desteği sağlamak için çalışmalar yapılıyor. Mevcutta esnaf kredi kooperatifleri eliyle finanse edilmiş esnafa yönelik faizsiz kredilerimiz var. Bu kredileri küçümsemeyin. Bugün üst limiti 150 bin TL’ye çıkardık. Ağustos ayı itibariyle de TESKOMB vasıtasıyla da toplamda 21,8 milyar TL sadece Halkbank tarafından sağlanan destek var” diye konuştu.

 

Nüfusu 1,5 milyon olan Hatay’da, şu anda 480 bin civarında Suriyelinin misafir edildiği belirten Vali Erdal Ata da, sanayisi, ticareti ve tarımıyla 81 il arasında ülke ekonomisine çok önemli katkısı bulunan şehir olduğuna dikkat çekti. Vali Ata, KOBİ destek programında 5 bine yakın müracaatın aşağı yukarı 3 bine yakınının olumlu olarak değerlendirilerek kredilendirildiğini söyledi.

 

İKİ SINIR KAPIMIZIN İŞLERLİĞİNİ ARTTIRACAĞIZ

Ayrıca Cilvegözü Sınır Kapısı’na geçerek sınırda yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Bakan Tüfenkci, “Ülkemizin Suriye’ye açılan sınır kapılarından ikisi Hatay’ın Cilvegözü ve Yayladağı’nda. Bu kapıların işlerliğini arttırmak için neler yapılabilir, hangi eksiklikler var, yerinde görebilmek için bugün Valimizle ve milletvekillerimizle buraya geldik. Burada bildiğiniz gibi Suriye’deki gelişmelere paralel olarak güvenlik nedeniyle gümrük hizmetlerini yavaşlatmıştık. Bazı kalemlerde de durdurmuştuk. Şimdi yeniden bir değerlendirme imkânımız oldu. Bu değerlendirme neticesini Ankara’ya gittiğimizde bakan arkadaşlarımızla, Sayın Başbakanımızla paylaşıp neler yapabiliriz, yeni adımlar atabilir miyiz bunları konuşacağız. Cilvegözü’nün özellikle Türkiye’nin ihracatındaki, Hatay’ın ve bölge ekonomisindeki rolünü düşündüğümüzde burada birkaç adım atılması gerektiğini görüyoruz. Bu adımları da atacağız’’ şeklinde konuştu.