Park Forbes AVM’nin zemin katında açılan fotoğraf sergisi ilk günden itibaren ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekti. Bu hafta sonuna kadar açık fotoğraf sergisinde Tümkaya çiftinin özellikle Vietnam ve Kamboçya gezilerinde yerel insanların yaşamlarını, sevinçlerini, hüzünlerini ve coğrafyayı yansıttılar.

 

Dört yıl evvel hayatlarını birleştiren İKEM Koleji’nde öğretmenlik yapan Serap Kart Tümkaya ile Diş Hekimi Mehmet Tümkaya çiftinin fotoğraf çekme merakı ve hobisi onları duyar diyar yollara düşürdü. Birlikte dünyanın birçok ülkesine geziler yaptılar ve oralarda da insan manzaralarını fotoğraflarılar. Sosyal ağlarda da ‘Seyahatlerolsun’ adı altında gezi bloğu oluşturdu, kısa sürede 5 bini aşkı takipçiye ulaştılar.

 

‘Seyahatlerolsun’ adı altında gezi bloğunda çok sayıda fotoğraflar paylaşan Tümkaya çifti, beş yıllık arşivlerinin binlerce fotoğrafları arasından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile Anneler gününe vurgu yapmak üzere ‘Anne ve çocuk’ temalı ilk kişisel Fotoğraf sergisini açtıklarını söyledi.

 

Birçok sosyal ağda ‘Seyahatlerolsun’ gezi bloğu ile çok güzel bir etkileşim oluşturduklarını vurgulayan Tümkaya çifti “Bu konuda bizden ilham alan insanlar olduğunu gördük. Sergideki temamız da ‘anne ve çocuk’ oldu. 23 Nisan’la Anneler gününe denk getirdiğimiz için, zaten fotoğraflarda gördüğünüz gibi anne ve çocuk teması var, amacımız da bunu gösterebilmekti başardığımıza inanıyoruz” dedi.

 

Henüz çocukları olmadığı için Uzakdoğu’yu seyahatlerinde tercih ettiklerini ifade eden Tümkaya Çifti “Sergide Uzakdoğu insan fotoğrafları yer alıyor, bir benim annemin fotoğrafı var Türkiye’den. Bir dip not Türkiye’deki insanlar pek fotoğraflarının sergilenmesini istemiyorlar. Buradaki bütün insanlardan fotoğraf için de izin istemiştik ve onlarda gönül rahatlığıyla bizlere poz verdiler. İlk sergimizin ikinci günü, bir hafta sürecek, ilgi çok güzel, anı defterimiz dolmak üzere diyebiliriz. Beklediğimizden çok daha iyi ilgi oldu, çok teşekkür ediyoruz herkese” diye konuştu.

 

Sergide fotoğraf satışı da yaptıklarını aktaran Tümkaya Çifti “Satış yaptık, hepsi henüz satılmadı ama zaten gelirimizle de ihtiyacı olan çocuklara yardımcı olmak istiyoruz. Bizim kişisel olarak yapmak istediğimiz bir şey. İlk sergimiz olması dolayısıyla bazı tecrübesizliklerimiz oldu, biz fotoğraflarımıza çok fazla pahalar biçmedik. Bu çerçeve içerisinde elimizden geldiğince satışlardan ihtiyacı olan çocuklara destek olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

BİZİ DÖRT YAŞINDAKİ KIZ TEKNEYLE GEZDİRDİ

Seyahatlerde en ilgi çeken anı fotoğraflarına da değinen Tümkaya çifti şunları söyledi: “Kamboçya’da Tonle sap gölü var, özellikle sırt çantalı turistlerin tercih ettiği bir yer. Bu kız dört yaşındaydı, bizi Tonle sap gölünü tekneyle o gezdirdi! Dört yaşındaki bir kız çocuğuydu, maddi imkânsızlıklar nedeniyle çalışmak zorundaydı. Bizi onlar gezdirdi. Uzakdoğu gezisinde bizi en fazla etkileyen yerlerin başında da burası geliyor. Kamboçya ve Vietnam çok etkileyici yerler…”