İstanbul’da gerçekleştirilen Türk Kızılay’ının 150. Kuruluş yıldönümü programı, tüm Kızılaycıları buluşturdu. Düzenlenen muhteşem kutlama töreninde sine vizyon gösterisi eşliğinde Türk Kızılay’ının kurulduğu günden bugüne çalışmaları aktarıldı.

 

Kutlama programına katılan İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay kuruluşundan itibaren Uluslararası Kızılhaç Kızılay Hareketinin doğal üyesi olan Türk Kızılay’ının, Kızılayların ilki ve isim babası olduğunu söyledi.

 

Kızılay’ın insanlık, ayırım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliğinde olduğunu vurgulayan Günay “Birlik, evrensellik olarak belirlenen hareketin temel ilkelerini benimseyen dernek, bir asrı aşkın süredir, dünyanın her yerinde yardıma muhtaç ve korumasız durumda olanların yanında olmuş, uluslararası görevlerde sergilediği örnek hizmet anlayışıyla ayrıcalıklı ve saygın bir konuma ulaşmıştır” diye konuştu.

 

Türk Kızılay’ı İskenderun Şubesi olarak misyonlarına dikkat çeken Günay afetlerde ve olağan dönemde ihtiyaç sahipleri ve korunmasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek, güvenli kan teminini gerçekleştirmek ve zarar görebilirliği azaltmak olduğunu ifade etti.

 

Tüm bu çalışmaların odağında halktan aldıkları enerji ile gerek ulusal gerekse uluslararası standartlarda örnek faaliyetler gerçekleştiriyor durumda olduklarının altını çizen Günay “Hizmette sınır tanımayan Türk Kızılay’ımızın iyilik yolunda nice 150 senelere ulaşmasını diliyorum. Siz yardımseverler var oldukça Türk Kızılay’ı da var olmaya devam edecektir” dedi.