Karate dendiğinde Japonya, tekvando dendiğinde Kore, kung-fu dendiğinde Çin, kick boks dendiğinde Amerika akla geliyor. Ancak Bagatur dendiğinde henüz Türkiye akla gelmiyor. Kağan Hüseyin Yabir tarafından uzun soluklu araştırmalar sonucu 9 ülkenin merkezi olma yolunda Federasyonlaşan Bagatur, içinde barındırdığı birçok savunma sanatıyla da kültürel ve sportif faaliyetler yürütüyor.

 

Türk hakanlarının mahlası olarak kullanılan, geçmişi Orta Asya'ya dayanan ve Türklere özgü bir mücadele sanatı olan bu terim, Nazilli'de yaşayan Hüseyin Yabir tarafından bilimsel araştırmalar sonucunda federe edilip, 9 ülke ile 21 ili kendine bağlamayı başardı.

 

İskenderun’da 25 yıllık dövüş sporları tecrübesine sahip Doğan Tolun Türkiye’de 2017 tarihinde Türkiye’de federasyonlaşan Bağatur Türk Mücadele Sanatını yaygınlaştırmak için Akdeniz Bölge sorumluluğunu üstlendi. Federasyonlaştığı tarihten itibaren Mustafa Kemal Mahallesi’nde Tolun Savaş Sanatları Kulübü’nde Sorumlu hoca Doğan Tolan, Aytaç Öter ve Mustafa Alban Bağatur Türk Mücadele sanatına ilgi duyan kız ve erkeklerden oluşan geleceğin sporcularını yetiştiriyor. Akdeniz bölge sorumluluğunun da İskenderun’da olmasının avantajını kullanmak isteyen gençler çalışmalarına hocalarının gözetiminde devam ediyorlar.

 

Tolan Savaş Sanatları Kulübü Kurucusu, Bağatur Türk Mücadele Sanatı Akdeniz Bölge Sorumlusu Doğan Tolan, 25 yıldır savaş sanatlarıyla ilgilendiğini belirterek “2017 yılından buyana Türk mücadele sanatı Bagatur çalışması yapıyoruz. Bagatur kağan Hüseyin Yabir tarafından eski ve yaşatılan Türk mücadele sanatları irdelenerek sentezlenen modern insanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek donanımda bir mücadele sanatıdır” dedi.

 

Bagatur’un kendini savunma programının dışında modern dünyanın çeşitli baskıları altında sıkışmış ve kendini unutmuş insanlara fiziksel, ruhsal ve kültürel bir kapı açarak kendini tanımlama ve barışık kimlik kazanma reçetesi olduğunu da vurgulayan Doğan Tolun “Bagatur Uzak doğu sporlarından çok farklı bir spor.  Sadece kurallara dayalı, bir eğitim sistemi değil, kişilerin gerçek bir eğitim alarak tam donanımlarıyla kendini koruyabilecek diğer spor dallarında bunulmaya stratejik bir sistemdir. Bölgemizde gençlerimizin bu spora önemli ilgileri bizleri de mutlu ediyor” diye konuştu.