Hassa'da, 1 Temmuz'da zihinsel engelli amcasıyla kaynaktan içme suyu almaya gittiği Amanos Dağları eteklerinde kaybolan, konuşma engelli Ufuk Tatar'ın gece, gündüz, aralıksız aranmasına devam edildi. İki gün önce de ekipler ölmüş olabileceğini değerlendirdi. Yolunu kaybettiği düşünülen Ufuk'un dağ eteğinden kuzey doğu yönüne yürüdüğü, tepe aşıp Yoluklar Mahallesi yönüne gittiği, buradaki sarp araziden çıkamadığı üzerinde duruldu. Jandarma bölgeye girişleri kapattı. Hassa ilçesinde görevli 10 kişiden oluşan 2 jandarma asayiş timi, 7 kişiden oluşan 1 jandarma iç güvenlik timi, 18 kişiden oluşan 2 genel kolluk timi olmak üzere ilçeden toplam 35 kişi, drone desteğiyle arama kurtarma çalışmalarına başlatmıştı.

 

Hassa dışından da 30’ar kişilik 2 jandarma özel harekât ile 2 komando timi, 11 kişiden oluşan jandarma arama kurtarma timi, özel arazi arama insansız hava aracıyla birlikte 23 kişilik AFAD birimi, 7 gönüllü sivil toplum kuruluşu temsilcisi, 2 UMKE görevlisi, toplam 139 personel; vatandaşların desteğiyle arama çalışmalarına katıldı. Ayrıca 3 özel eğitimli iz takip köpeği de arama çalışmalarına eşlik etti.

 

KORUCULAR BULDU

Dağ eteğinden Arpalıuşağı'na doğru hilal oluşturan ekipler, bu yönde çalışma yaptı. Arpalıuşağı'na kadar ulaşan ekipler bir ize ulaşamayınca çevredeki mahalleri de didik dedik etti. Her taşın altına her ağaç dibine baktılar, çalışmalarını çocuğun kaybolduğu noktanın tepelik kuzey doğu yönüne kaydıran ekipler, bugün saat 12.00 sıralarında, arama çalışmalarına güvenlik korucuları da destek verdi. Arpalıuşağı'na yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta mahallenin kuzey doğusuna düşen Yoluklar Mahallesi'ndeki ormanlık alanda çocuk cesedi buldu. Korucular durumu hemen yetkililere bildirdi. Bunun üzerine bölgeye jandarma komandolar ile AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Gelen ekiplerin yaptığı incelemede cansız bedenin Ufuk Tatar'a ait olduğu belirlendi. Günlerdir iyi haber beklerken acı haberi alan herkes yıkıldı.

 

TEPE AŞMIŞ, ANCAK YOLU BULAMAMIŞ!

İlk belirlemelere göre, Ufuk'un su kaynağından yolunu kaybettiği, dağ eteğinden kuzey doğu yönüne yürüdüğü, tepelik alanı aştığı tahmin edilirken, cansız bedene ulaşan ekiplerin yaptığı ilk incelemede Ufuk'un 2 gün önce ölmüş olabileceği değerlendirildi.

 

Bu arada Hatay Valiliği de Ufuk'un cesedinin bulunmasıyla ilgili bir açıklamada “Kaybolan Ufuk Tatar, isimli evladımızı arama çalışmaları esnasında 8 Temmuz Pazar günü Hassa ilçesi Amonoslar kırsalının sert ve dik kayalık bölgesinde bir çocuk cesedine ulaşılmıştır. Söz konusu bölgede bulunan naaşın Ufuk Tatar'a ait olduğu değerlendirilmekle birlikte, naaşın kimliği ve ölüm nedeni ile ilgili bilgiler adli tıp işlemlerinin tamamlanmasının ardından detaylı olarak paylaşılacaktır" denildi.