İskenderun Teknik Üniversitesi 4. Teknoversite günlerine katılan Milli Savunma Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz, ‘Savunma Sanayisinde İHA-SİHA Teknolojisi’ konulu konferans verdi.

  Milli Savunma Üniversitesi öğretim üyesi, Doç. Dr. Halil İbrahim Yavuz; Türk mühendisler olarak en fazla havada kalan dronları tasarladıklarını ve Guinness Dünya Rekorları kitabına girdiklerini belirterek şunları söyledi:

“İHA projesinde 6 kişilik bir ekip ile savunma sanayisi için çalışıyoruz. Sadece gözetleme için kullanılan tasarımlarımız İHA, eğer silah taşıyorsa SİHA olarak adlandırılıyor. Savunma sanayi için pek çok faydalı projemiz var. Tüm dünyadan projelerimizde çalışan karma bir grubuz. Askeri standartlara yönelik üretimler yapmaya çalışıyoruz. Ürettiğimiz araçları havada ve karada kullanarak askeri kayıplarımızı en aza indirmeye çalışıyoruz. Ayrıca askerlerimizin yükünü azaltarak, hedefleri anında imha etmeyi amaçlıyoruz. Yer kontrol sistemleri ve termal kameralarla İHA ve SİHAlarla savunma sanayimizi desteklemeye çalışıyoruz. Dronlarımız uzun süre ve uzun mesafelerde gidebiliyor. Böylece çekim alanımız genişliyor. Bizler bugün askeri alanda kullanılabilecek, her türlü şarta dayanıklı İHA ve SİHA yapabiliyoruz. Bunun için ilerleyen zamanlarda fikirleri olan projeleri olan öğrencilerimizi her zaman destekleyebiliriz ve ortak olabiliriz” 

Salonda uçurulan ve gerçek bir bomba imha robotu salonda büyük bir heyecan oluşturdu.