İnceleme gezisine  Vali Ata’ya Hatay İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüsnü Işıkgör ve ilgililerde eşlik etti. Ata, Antik Antakya şehrinin merkezini oluşturan, antik kayıtlarda "Basileia" olarak da adlandırılan hipodrom ve tapınak alanında 2013 yılında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (HMKÜ) öğretim üyesi Doç. Dr. Hatice Pamir başkanlığında yürütülen çalışmalarda gelinen son aşama hakkında bilgiler aldı.

 

Vali Ata daha sonra Hatay Arkeoloji Müzesi’ne geçerek Reyhanlı ilçesi sınırları içinde bulunan Tell Tayinat höyüğünde sürdürülen kazı çalışmaları hakkında da Toronto Üniversitesi’nden Prof. Dr. Timothy P. Harrison’dan bilgiler aldı.

 

İncelemelerin sonunda konuşan Vali Ata;“Geçmişi Milattan önce 43 binli yıllara dayanan Hatay tarih ve kültür varlıkları açısından büyük bir zenginliğe sahip. İlimizdeki eserlerin tüm görkemi ile ortaya çıkarılması bu zenginliklerin dünyaya tanıtılması gerekir. Bu tarihi ve kültürel tanıtımların Hatay’ın Turizm’ine katkı sağlayacaktır. Kazı çalışmalarında emeği geçen herkese teşekkür ederim “dedi.