Düzenlenen yemeğe ,Hatay Valisi Erdal Ata, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Selahattin Atahan, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ali Resul Ceritlioğlu, Vali Yardımcıları Nursal Çakıroğlu ve Bilal Ölmez, Defne Kaymakamı Nevzat Şengök, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Sandıkçı , şehit ve gazi yakınları katılım gösterdi. 

 

19 Eylül’ü Her yıl gaziler günü olarak idrak ettiklerini ifade eden Vali Ata Gaziler gününü kutladı. Vali Ata, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ve mareşallik rütbesinin verildiği  19 Eylül  1921’de kahraman Türk ordusunun gösterdiği başarılar ile vatanın bölünmez bütünlüğünü sağlayan, vatanın her karış toprağında kanlarını akıtan şehit ve gazileri minnetle andıklarını vurguladı.

 

Vali Ata; “Vatanımızın kurtuluşunda düşmanla amansız mücadele eden ve gazi olarak hayat mücadelesi veren bu değerli şahıslara sahip çıkmak ve onlara saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığın bir ifadesidir.” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözleri, gazilerimizin tescil edilmiş en büyük gurur ve teminatıdır” şeklinde konuştu.

 

Şehit ve gazilerimiz sayesinde bu topraklarda özgürce yaşayabildiğimizi söyleyen Vali Ata; “Milletçe sizlere minnettarız. Milletimiz bu bilinçle daima şehitlerine, gazilerine ve ailelerine sahip çıkmış, onları baş tacı etmiştir. Devletimizin şehit ve gazi yakınlarına desteği son yıllarda yapılan düzenlemelerle artarak devam etmektedir. Valilik olarak bizlerin de devletimizin sağladığı tüm imkânlarla, maddi manevi her anlamda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isterim. Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş tüm gazilerimizi bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum. Ölümü göze alarak gazi olan siz değerli kardeşlerimize de şifalar diliyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.