Hatay Turizmine yönelik sorun ve ihtiyaçları belirleyip, çözüm odaklı ortak çalışmalar için bölgenin dinamikleriyle birlikte harekete geçen Hatay Turizm Çalışma Platformu sektörün sorunları ve çözüm yolları için çalışmalarını sürdürüyor.

Turizmcileri İskenderun’daki Valilik çalışma ofisinde kabul eden Vali Doğan, Hatay’ın Turizmini önemsediğini belirterek bu güç birliği platformunun oluşumundan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Hatay için yapılan her çalışmayı desteklediklerini ve bu yönde Valilik olarak da yoğun çalıştıklarını vurgulayan Vali Doğan şunları söyledi:

 “İskenderun, Arsuz, Madenli, Konacık, Çevlik ve Karamağara’yı kapsayacak şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Arsuz Madenli bölgemizi su sporları merkezi, yat limanı ve HADO gemilerinin yanaşacağı liman şeklinde düşündük. 180 Kilometre kadar sahilimiz var ama koy’u olmayan bir denizimiz var. HADO ve yat limanını birlikte düşünüyoruz. Bölgede yaşayan insanların teknelerini bağlayıp yanaşabilecekleri bir yerle birlikte nitelikli tesislerin de katılımıyla o bölgeyi bir merkez haline getireceğiz. Bunun yanında 50 yıldır yapılmayan Arsuz-Samandağ yolu yapılıyor. 29 Ekim’de de açılışını yapıp faaliyete almayı planladık.”

Heyetin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ı ziyaretinde ise Başkan Savaş, HADO’nun Arsuz’da devreye gireceğini ve resmi projenin 6 ay süreceğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“İskenderun için bir marina projemiz var, bakanlık aşamasına getirdik. 4 yıldır bu proje için çalışıyoruz, Erzin’den Yayladağı’ndaki sınıra kadar bütün deniz ölçümlerinin, rüzgârı, derinlik ve kıyı şeridinin taranmasının hepsini yaptık ve bir plan çıkarttık. Vali bey ile de paylaştık. Atakaş Camii ile Anıt Alanı arasında bir yere yapmayı düşünüyoruz. İskenderun sahilini canlandırma konusunda Sayın Valimiz ile de projelerimiz var. EXPO 2021, Gastronomi ve HADO projeleri Hatay’ın turizmine ve ticaretine katkı sağlayacak projelerdir. Özellikle EXPO’ya ayrı bir parantez açmak istiyorum. EXPO Hatay’daki kırsal kesimi güçlendirme, geliştirme Dünya’ya açma projesidir. Bununla birlikte dünya mutfağını da buraya taşıyacağız. Dünya’da 26 şehrin tescillenmiş mutfağı var. Bunları EXPO kapsamında Hatay’a, İskenderun bölgesine kuracağımız uluslararası gastronomi merkezine taşıyacağız” dedi.

Önümüzdeki günlerde Hatay Valiliği, Turizm İl müdürlüğü ve HBB’nin öncülüğünde düzenlenen geniş kapsamlı Turizm Çalıştayında Hatay Turizm Platformu aktif olarak görev üstleneceği de ifade edildi.