Hatay Valisi Rahmi Doğan’nın yanı sıra, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcısı Mahmut Hersanlıoğlu, Vakıflar Bölge Müdür Vekili Mehmet Yıldıran, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. Ufuk Bilgen, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, Ortodoks Kilisesi Ruhani Lideri Dimitri Dogum, Musevi Cemaati Başkanı Şaul Cenudioğlu, Katolik Cemaati Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Aliyad Vakfı Başkanı Nasrettin Eskiocak, Protestan Cemaati Temsilcisi Yakup Chang, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Meclis Başkanı Selahattin Eskiocak, ATB Başkanı Ali Celal Mursaloğlu ve Meclis Başkanı Veliş Bahadırlı ile vatandaşlar katıldı.

 

Hatay’ın yüzyıllardır birlikte yaşama ve hoşgörünün başkenti olarak dünyaya örnek bir şehir olduğunu vurgulayan Vali Rahmi Doğan, Kilisede yaptığı konuşmada “Bugün Hristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı sevincine iştirak etmek adına buradayız. Hatay yüzyıllardır medeniyetlerin beşiği olmuş bir kenttir. Farklı dinden, mezhepten, ırktan insanların barış ve huzur içerisinde yaşadığı bir toprak parçası olmuş. Bugünde aynı şekilde huzur içinde yaşıyoruz” dedi.

 

Ev sahibi olarak Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadi Hurigil da Noel Bayram sevincini paylaşmak üzere kendilerini ziyaret eden il protokolüne teşekkür ederek “Sevginin başkenti Antakya’da Hristiyan dinine mensup insanlar olarak Noel Bayramını büyük bir sevinç ve coşkuyla kutlamanın heyecanı içerisindeyiz. Yüzyıllardır devam eden barış ve kardeşlik ortamının tüm dünyaya örnek teşkil ettiği, ibadethanelerin aynı anda Allah’a yakarışların sunulduğu, ezan sesinin çan sesine, çan sesinin hezan sesine karıştığı, üç semavi dininin kucaklaştığı Antakya, acı ve gözyaşının eksik olmadığı dünyamızda, tüm insanlığın en temel özlemi olan barış ve huzurun yaşandığı müstesna şehirlerden bir tanesidir” diye konuştu.

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş da bu günün Hristiyan dünyasının çok önemli bir günü olduğunu belirterek şunları kaydetti: “Yüzyıllardır barışın, hoşgörünün, sevginin, bereketin ve kültürün başkenti olan bu şehirde Bu günde Hristiyan kardeşlerimizin Noel Bayramını kutlamanın onurunu yaşıyoruz. Bu vesileyle tüm Hristiyan kardeşlerimizin Noel Bayramını tekrardan kutluyorum’’

Yapılan ikram ve sohbetlerin sonrasında tarihi Ortodoks Kilisesi bahçesinde günün anısına hatıra fotoğrafı çekilmesi ile program sona erdi.