Adana-Ceyhan karayolunun 64 kilometresinin ücretsiz olduğunu örnek gösteren Şahin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan  tarafından yazılı olarak cevaplandırılması üzere soru önergesi verdi.

Şahin, Ticaret ve nakliyatın yoğun olduğu bölgelere yapılacak bağlantı yollarının sanayi sektörü ve bölge halkının mali kaybını azaltarak ve can güvenliğini sağlayacağına değinerek,” otobandan İskenderun sanayi ve küçük sanayi bölgesine bir bağlantı yolu yapılması Hatay halkının öncelikli talebi.” Dedi.

Osmaniye-İskenderun hattının da ücretsiz hale getirilerek sanayici ve nakliyecilerin ekonomik olarak rahatlaması gerektiğini söyleyen Suzan Şahin, ‘‘Ülkemizdeki ağır sanayi bölgeleri arasında çok önemli bir yeri olan İskenderun sanayi bölgesinde otoban ve çevreyollarına bağlantı yolu bulunmamaktadır. Nakliyat ve ticaretin yoğun olduğu bu bölgede,  İs-Demir İskenderun kapısı Azganlık bölgesinden otobana bağlantı yolu bulunmamaktadır. Burada yaşanan yoğun trafik, kazalara sebebiyet vermekte, ambulans ulaşımı ve en yakın hastanelere hasta sevki gecikmekte, sanayi sektörüne de ağır maliyet yükü oluşturmaktadır. Nihayetinde bu sanayi bölgesinden çıkan ağır tonajlı araçlar ya Payas ya da İskenderun’dan otobana giriş sağlamakta, gerek trafiğe haddinden fazla yoğunluk oluşturmakta gerekse ekonomik anlamda külfete neden olmaktadır.’’ diyerek E-91 de D-817 karayollarındaki gişelerin ücretsiz hale getirilmesinin içinde bulunulan ekonomik kriz ortamında Türkiye ekonomisine fayda sağlayacağını söyledi.