Son zamanlarda sosyal medya ve çeşitli internet sitelerinde 'yarasa kozası', 'yarasa kesesi' ve 'yarasa yuvası' adı altında yeni bir dolandırıcılık olayına rastlandığını dile getiren Dernek Başkanı Öğünç “İnternette ortaya atılan iddialar nedeniyle başta yarasalar olmak üzere mağara ekosistemi zarar veriyor” dedi.

 

TTKD Hatay Şube Başkanı Abdullah Öğünç yarasaların memeli hayvanlar olduğunun altını çizerek “Tıpkı insanlar gibi yavrularını doğurmaktadır. Yavrular annenin göğüs kısmına tutunarak süt emerler. Anne, gece besin arayışındayken yavruyu mağara ya da tünellerde bırakır. Beslenerek tüneğine dönen anne kendi yavrusunu bulup emzirir. Ülkemizde 41 yarasa türü yayılış göstermektedir ve bu türler genellikle tek yavru doğurmaktadır. Doğan yavrular kılsız olup gözleri kapalıdır. Belli bir büyüklüğe gelinceye kadar süt ile beslenmek zorundadır” diye konuştu.

 

Dernek Başkanı Öğünç, yarasa kozası ya da yarasa kesesi bulma amacıyla mağaralara bilinçsizce girildiğinde ışık ve gürültüye karşı oldukça hassas olan ve olumsuz etkilenen yarasaların yavrusunu bırakarak geri dönüşümsüz mağarayı terk edeceğini ve yavrunun da beslenemediği için öleceğine dikkat çekti.

 

41 YARASA TÜRÜ KORUMA ALTINDA

Dişi yarasaların doğumdan sonra koloni oluşturarak yavrularına baktıklarını da belirten Abdullah Öğünç “Anne sütü olmadan yavruların bir kese ya da koza içinde büyümesi imkansızdır. Bu keseler muhtemelen mağarada yaşayan örümcek türlerine ya da çulhakuşuna aittir. Bazılarının da çamura bulanmış şişme balonlar olduğu Mağaracılık Federasyonu tarafından belirtilmiştir. Türkiye'de bulunan 41 yarasa türünün hepsi de koruma altındadır. Özellikle yavrulu dişi koloniler ile kış uykusundaki koloniler rahatsız edildiğinde kolonideki bireyler olumsuz etkilenecektir. Özellikle böcekle beslenen yarasalar, zararlı böceklerin mücadelesinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Yarasalara zarar verildiği tespit edildiğinde gerekli makamlar tarafından yasal işlemler uygulanacaktır" şeklinde konuştu.