Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde dağ ceylanı gazelle gazelle yavrusundan sonra, Amanos dağı eteklerinde İskenderun’a bağlı Suçıkağı Mahallesinin ormanlık alanda koyunlarını otlatan Ali Gürlek isimli çoban da, yeni doğmuş yavru bir karaca buldu.

 

Gürlek, annesinin köpekler tarafından parçalanmış olduğunu düşündüğü karacanın koyun sürüsü arasında ahıra kadar geldiğini, veterinere götürdüğünü söyledi.

 

Ali Gürlek’in hayvanlarının veterinerliğini de yapan Veteriner Seyfettin Dingil, on günlük yavru Karaca’yı kontrolden geçirdiğini ve baktığını belirterek “İlk belirlemede kabızlık teşhisi koyduk. Tedavisini yaptık ve biberonla besledikten sonra sağlık durumu normale döndü, ardından Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü görevlilerine teslim edildi” dedi.

 

SÜRÜYE KARIŞAN İKİNCİ YAVRU…

Hatırlanacağı üzere Kırıkhan'a bağlı İncirli Mahallesi'nde çobanlık yapan Mehmet Habeş, otlattığı koyun ve keçilerini ahıra getirdiğinde hayvanların arasına karışan yavru ceylanı fark etti. Çoban Habeş, yavru ceylanı Hatay Dağ Ceylanları Üretim İstasyonu'na teslim etti.

 

Hayvanlarını otlatırken su içmek için göle gelen ceylan sürüsünün kendisini görünce kaçtığını belirten aktaran Mehmet Habeş, "Otlatan ağıra geri döndüğümde hayvanların arasında dağ ceylanı yavrusunu fark ettim. Yavru ceylanı Hatay Dağ Ceylanları Üretim İstasyonu'na teslim ettim” dedi.