36. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarının onur yazarı ödülü verilen Hataylı yazar Ayla Kutlu edebiyatla fiilen uğraşmanın 40. yılında bunu almanın bir tesadüf, ama müthiş sevindirici olduğunu söyledi.

 

TÜYAP Kültür Fuarlarının İnterexpo Salonu´nda gerçekleştirilen Onur Gecesi´nde 27. İstanbul Sanat Fuarı´nın Onur Sanatçısı ödülü Nur Koçak´a, Eleştirmen Onur Ödülü Ali Artun´a, Koleksiyoner Onur Ödülü Yunus Büyükkuşoğlu´na, Kurum Onur Ödülü ise Farplas´a verildi.

 

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarının Onur Yazarı Ödülünü Ayla Kutlu’ya törenle takdim eden TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, “Yaptıklarımız, onur yazarlarımız, onur sanatçılarımızla çok daha anlamlı. Onlar olmasa, bizi yüceltmeseler sanıyorum bunları yapabilme şansımız olmayacak” dedi. 

 

Hataylı yazar Ayla Kutlu, kendisine verilen ödülün çok yüce, son derece anlamlı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Edebiyatla fiilen uğraşmaya başlamamın 40. yılında bunu almak bir tesadüf, ama müthiş sevindirici. Her ödül aslında harcanan yorgunluklardan bir üst derecededir, bu yüzden de son derece mutluyum…"

 

TEŞEKKÜR BORÇLU OLDUĞU ÜÇ İSİM

Edebiyatla fiilen uğraştığı bu süreçte üç kişiye teşekkür borçlu olduğunu vurgulayan Yazar Ayla Kurtu “Bunlardan biri Aydın Emeç’tir. 36 yıldır değiştirmediğim ve eski yazarı olduğumu hatırlatan yayınevimin kurucusu Ahmet Küflü’dür. Emekli Sandığı Genel Müdürü iken birlikte daire başkanı olarak çalışan, edebiyat yaşamıma girdikten sonra içten eleştirilerde bulunan Erhan Bener’dir. Bu arada Sanatın bütün destekçilerine, eleştirmenlere, bu onurlu unvana değer gören seçici kurul başkan ve üyelerine, okurlarıma, sanatçı arkadaşlarıma, araştırma ve değerlendirme yetisi kazandıran, yanında olan tüm arkadaşlarına teşekkür borcum var” diye konuştu.  

 

Kutlu, ayrıca her yeni kitabına başladığında başarı dileyen oğluna, artık biricik kalan kardeşi Zafer Kutlu ve eşine, varlıklarıyla onur duyduğu ve kendisine halabey unvanı veren yeğenlerine de teşekkür etti.

AYLA KUTLU KİMDİR?

1938 Antakya doğumlu. İskenderun´da öğretmenlik ve gazetecilik yapan cumhuriyetin ilk kuşak öğretmenlerinden Selahattin Kutlu ile Sabriye Kutlu´nun kızı. İlk ve orta okulu İskenderun´da liseyi Antakya´da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi´nden 1960´da mezun oldu. İlk öykü ve yazıları Özgür İnsan dergisinde Aygen Berel imzasıyla yayımlandı. 11 roman, 4 öykü, 18 çocuk kitabı bulunan yazar Ayla Kutlu’un birçok eseri tiyatro ve sinemaya uyarlandı, ödül aldı.