Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Hatay programı kapsamında, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğünü de ziyaret etti. Rektörlükte İSTE akademik ve idari personeli çiçeklerle karşıladığı Bakan Yılmaz’a Vali Ata, AK Parti Hatay Milletvekilleri, Ak Parti İl Başkanı, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İskenderun Emniyet Müdürü Zeki Balcı ve İSTE’de Mediko-Sosyal Binası yaptırmakta olan Hayırsever ve Bilimsever İşadamı Nuri Üysen de eşlik etti.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini belirten Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz; “Her üniversitemizin bir alanda öne çıkmasını istiyoruz. İskenderun Teknik Üniversitesi de teknolojiyi önceliyor. Nitelikli bilgi olmadan tam bağımsız bir ülke olunmaz. Bilginin üretildiği yerler üniversitelerimizdir. İskenderun Teknik Üniversitesi’nin İskenderun’u hayal ettiği yere taşıyacağına olan inancım tamdır. Bu doğrultuda gecesini gündüzüne katarak çalışan Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Allah yüzlerini ak eylesin. Başarılarının devamını dilerim” diye konuştu.

 

Bakan Yılmaz, Türkiye’de kurulacak yeni üniversitelerin de müjdesini verdi.

 

2023’te bitmesi hedeflenen Üniversite Master Planını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a maket üzerinden tanıtan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, şunları söyledi: “TEKNOVERSİTE vizyonu ile İSTE ülkenin inovasyon odaklı ekonomik büyüme modeline katkı yapmaya çalışıyor. Çocuk Üniversitesi projemizle yükseköğretim ve ilk/orta öğretim arasında bir köprü oluşturmaya çalışıyoruz. Yenilikçi öğrenme yöntem ve sistemlerini entegre etmeye çalışıyoruz, girişimciliği önceliyoruz”

 

Üniversitelere ve yükseköğretime verdiği desteklerden dolayı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a teşekkür eden Prof. Dr. Türkay Dereli; alan bazlı üniversite çıkış sınavları yapılmasının, en az üniversite giriş sınavları kadar mühim olduğunun altını çizerek, bu tür bir sistem getirildiği takdirde üniversitelerin ne denli iyi bir eğitim verebildiğinin de daha etkin bir biçimde ölçülebilmesinin mümkün olabileceğini ifade etti.

 

İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli ayrıca, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a adına dikilen ağaç dikim sertifikası ile plaket takdim etti.