“Kısa Bir Antakya Tarihi” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Yurttagül; Birinci Haçlı seferinde 1908 de1. Bohemond  tarafından kurulan Antakya Prensliği dönemini slayt ve kısa film eşliğinde anlattı.

 

Antakya tarihi hakkında bilgiler veren Yurttagül Antakya’nın bir çok medeniyetine ev sahipliği yaptığını, dünya tarihine yön verdiğini vurguladı.

 

Kudüsteki Hz. İsa’nın havarilerine yapılan baskıdan kurtulmak için kaçan , Antakya’ya gelerek  buradaki putperestelere ilk ‘Hiristiyan’ adının verildiği yer olduğunu hatırlatan Yurttagül “Antakya,Dünya tarihine yön veren şehirdir. Antakya Prensliği ise M.S 1098-1298 yılları arasında Antakya hanedanlığı 1.Bohemond tarafından kurulmuştur. Özellikle Anadolu’da 16 bölgeye Antakya adı verilmiştir. Makedonya Kralı Büyük İskender’in komutanlar Asi nehri üzerindeki adada ve iki yakada; kenti oluşturan hamam, hipodrum, tiyatro salonları ve evler kurulmuştur”diye konuştu.

 

Antakya’nın sadece yeme içmekten ibaret olmadığını, Antakya’nın tanıtımı için çok çalışılması gerektiğinin altını çizen Yurttagül, Çevlik limanı çevresinde 20-25 adet gemi kalıntısının olduğunu vurgulayarak, kalıntıların çıkarılarak bir deniz müzesinin kurulabileceğini söyledi.

 

Antakya turizm’inin daha kalıcı olabilmesi adına çalışmaların hızlandırılması gerektiğine değinen Yurttagül ‘Antakya Vakfı’ kurulması gerektiğini ifade etti.

 

Gerçekleştirilen toplantıda detaylı bilgi ve sunum karşısında memnuniyetlerini dile getiren  Antakya Rötary  Kulüp Başkanı Volkan Ekmekçi "Biz Antakyalılara, Antakya'yı anlatarak farkındalığımızın artmasını sağladığı için Kenan Yurttagül'e çok teşekkür ediyoruz” dedi.