Çin Fuzhou Üniversitesi Rektörü Chen Yongzheng, başkanlığındaki heyet, Zafer Eğitim Kurumları ile görüşme yaptı. Aralarında, İskenderun Zafer Tekyıldız Temel lisesi Müdürü Ömer Çakır’ın da bulunduğu görüşmelerde Zafer Eğitim Kurumları Genel Müdürü Müzeyyen Demir, Zafer Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Murat Karameşe, Zafer Koleji Okul Geliştirme Direktörü Mustafa Şanlı, Zafer Koleji Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülin Yayalah da bulundu.

 

Toplantıda Fuzhou Üniversitesi heyeti tarafından Fuzhou Üniversitesi hakkında tanıtımı ve detayları aktarıldı. Rektör Chen Yongzheng, Başkent Üniversitesi’nin 1994 yılından itibaren çok kısa bir sürede geldiği bu konum ve başarıları kendileri cesaretlendirdiğini aktararak “Şu anda toplam 140 üniversite ile öğrenci değişim işbirliği yapmaktayız. Bu işbirliklerimizi Türkiye ile sürdürmek istiyoruz. Çin hükümeti olarak ipek yolunu eskisi gibi ekonomi ve eğitim anlamında yeniden geliştirmek istiyoruz. Eğitim anlamında bunu ilk önce öğrenci değişimi sonra akademisyen aynı zamanda personel değişimi ile geliştirmeyi hedeflerimiz arasında koyduk. Öğrenci değişim programlarında izleyeceğimiz yolda ise şartların zor olmaması ancak yüksek standartlar içermesi gerektiğine inanıyorum. Bu ziyaretlerdeki en büyük amacımız ise Zafer Eğitim Kurumlarıyla kalpten yapacağımız işbirliğinin ve başlatılacak olan programdır” dedi.

 

Zafer Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Müzeyyen Demir de, Fuzhou Üniversitesi Rektörü Yongzheng ve ekibine teşekkür ettiğini, bu önemli adımların ve iş birlikteliklerinin iki ülke arasında ikili ilişkileri daha da kuvvetlendireceğini, Zafer Eğitim Kurumları olarak bu süreçlerin daha da hızlanması ve büyümesi için kalpten çalışacaklarını belirtti.

 

Anıtkabir’i de ziyaret eden Fuzhou Üniversitesi Rektörü Ph. D. Chen Yongzheng, milli mücadele ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla ilgili Türk halkının ve Mustafa Kemal Atatürk’ün mücadelesinden çok etkilendiklerini, Türk ve Çin halkının tarih boyunca benzer değerlere sahip olduğunu benzer savaşlar verdiklerini, iki ülkenin benzer sosyal yaşamı, ekonomik yaşamı, eğitim hayatı, değerlere sahip olduklarını belirtti.

 

Programın tamamlanmasının ardından Çin ile yapılan anlaşma her iki heyeti heyecanlandırdığını belirten İskenderun Zafer Tekyıldız Temel Lisesi Müdürü Ömer Çakır, “Benim de katıldığım program, beni çok heyecanlandırdı. Hele hele konu eğitim işbirliği ise heyecanım daha da artıyor. Bu anlaşma hem Türk hem de Çin eğitimcileri arasında önemli bir dostluk olduğu kadar projelher de geliştireceğine inanıyorum” diye konuştu.