İskenderun Zafer Tekyıldız Lisesi, gerçekleştirdiği organizasyonla toprak kaybını önlemek için kampanya başlattı. Lise öğrencilerinin bu projesi kent genelinde afişle duyurulacak.

 

İskenderun Zafer Tekyıldız Lisesi öğrencileri, TEMA’nın varoluş nedenine dikkat çekmek ve kentin topyekûn çöllenmeye karşı mücadele duygusunu ortaya koymak için duyarlılık çağrısı yaptı.

 

Kampanyaya ilişkin açıklamada bulunan Okul Müdürü Ömer Çakır, ülkemizin yılda 743 milyon ton toprağını erozyonla kaybettiğine dikkat çekerek, yaşam üreten bir santimetre toprağın oluşmasının binlerce yıl sürdüğünü belirtti. Toprak kaybetmenin göze alınamayacak kadar kıymetli bir varlık olduğunun altını çizen Müdür Ömer Çakır “Bize aşımıza, işimize, sanayimize hammaddeyi toprak sağlıyor. Eğer toprağımızı kaybedersek hayatımızı da kaybederiz. TEMA'nın varoluş nedeni yaşama, yani toprağa sahip çıkmak, korumaktır” dedi.

 

Zafer Tekyıldız Lisesi Müdürü Çakır, TEMA’nın bu varoluş nedenini sürdürebilir kılmak amacıyla okul olarak Coğrafya Öğretmeni İbrahim Aydoğan’ın öncülüğünde Tema Kulübü’nü, bu sene kurarak faaliyetlere başladıklarını vurgulayarak “Zafer Tekyıldız Lisesi Genç Tema Kulübü olarak öğrencilerimizle ilk faaliyetimiz şehrimizde hatıra ormanları oluşturmak ve soyu tehlike altında olan ağaç türlerini doğaya tekrar kazandırmaktır. Doğaya duyarlı, çevresinde olup biten olumsuz çevre şartlarına karşı önlemler almayı kendine bir borç bilen bireyler olarak yetiştirmeyi ve bu bilinci kendilerine kazandırmayı hedefliyoruz. Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile görüşüp fidan dikme projemizle alakalı uygun bir arazi talep ettikten sonra ilk işimiz, bu araziyi ağaçlandırmak olacaktır” diye konuştu. 

 

Fosil yakıt bağımlılığı sebebiyle sürekli daha fazla sera gazı salındığını, bundan dolayı daha fazla iklim değişikliği ve iklim felaketine neden olduğunun altını çizen Çakır “Bizim fosil yakıt bağımlılığımız sebebiyle, sayısız hayvan ve bitki türü, su varlıkları ve ekosistemler geri dönüşü olmayan bir yok oluşla karşı karşıya kalıyor. Gezegendeki alarm zilleri, bize eğer hızla harekete geçmezsek çok yakın bir gelecekte, insan türünün bile uyum sağlayamayacağı iklim felaketlerinin yaşanacağının sinyallerini veriyor. Şehrimizde de yakılan kömür sobaları akşam saatlerinde rahat bir şekilde nefes almayı da engelliyor. Bu konuda da öğrencilerimizle halkımızı bilinçlendirmek amacıyla afiş ve posterler hazırlayıp, belediyemizden gerekli izinleri aldıktan sonra bu afiş ve posterleri yoğun olarak kullanılan güzergâhlara asmayı planlıyoruz” şeklinde uyarılarda bulundu.

 

Ömer Çakır, bu kampanyayla güzel sonuçlar vereceğini umduğuna değinerek “Az da olsa etrafımızdaki insanların yüreklerine, düşüncelerine bu sosyal sorumluluk projelerimizle dokunabilmeyi başarırsak doğaya karşı daha duyarlı olacağımızın bilincindeyiz” diye sözlerini sonlandırdı.