Bahar mevsiminin sıcak ve serin günlerinde evinin bahçesine kilimini seren Zekiye Nine, torunlarını da yanına alarak hem baharın tadını çıkarıyor, hem de torunlarına ve evine kazanç sağlıyor. Unutulmaya yüz tutmuş meslekleri sürdürmeye çalışan Zekiye Nine bu vesileyle de torunlarıyla hasret gideriyor.

 

Orman köylülerinin çalı ve odun taşıma da sıkça kullandıkları örmeleri ören, 70 yaşındaki Zekiye Nine, kırsalda yaşayanların ihtiyaçlarını karşılarken kazandığı paralarla torunlarının eğitimine destek oluyor.

 

Kazaklardan çözdüğü ipleri, terşi denen aletle bükerek, kirmenle eğirerek daha da güçlendirdiği ipleri, torunlarının da yardımıyla örerek, halk dilinde örme diye adlandırılan, halat haline getiren ve yaptığı örmeleri 20 liraya satan Zekiye Nine bunlardan elde ettiği gelirlerle, torunlarını okutuyor.

 

Boş zamanlarını değerlendirdiğini dile getiren Zekiye Nine “Torunlarımı da yanıma alıyorum, beraber örüyoruz, onlara da bu işi belletiyorum. Onlara da okul harçlığı veriyorum. Bunlarla teselli oluyoruz” dedi.

 

Zekiye Nine’nin dört torunundan biri olan Songül Delioğlu ise; hafta sonları ninesinin örme işine yardımcı olduğunu, bundan kazanılanla aldığı parayı da okul harçlığı yaptığını söyledi.