Konuşmasında ortaöğretim başarı puanına dikkat çeken Sinem Zeytun “YKS’ye giren adaylardan TYT’de, sözel, sayısal ve eşit ağırlık puan türlerinde birer, dilde ise 5 aday 500 puan alma başarısını gösterdi. Ortaöğretim başarı puanının eklenmesiyle birlikte TYT’de 18, sözelde 1, sayısalda 51, eşit ağırlıkta 3 ve dilde 7 aday 550 ve üstünde puan aldı. Bu da okul puanının bizim için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

 

YKS’de yapılan değişikliklerin tercih sürecini nasıl etkilediğinden söz eden Rehber Öğretmeni Zeytun, şu bilgileri aktardı:

“Bu sene sınav sisteminde yapılan değişiklikler, öğrencilerimizi sınava hazırlık döneminde birçok zorluklarla karşılaştırdığı gibi, tercih döneminde de öğrencilerimizi zorlu bir süreç beklemektedir. YKS ile yapılan değişiklerle birlikte puan türlerinin 18’den 5’e düşürülmesi ve 2 testten 0,5 yerine tek testten 0,5 uygulaması tercih sürecinde öğrencilerimizi ve rehber öğretmen olarak bizleri en çok zorlayacak değişiklikler oldu. Öğrencilerimizin YKS sonucunda oluşan başarı sıralamalarının, tercih ettiği bölümün geçen seneki başarı sıralamasına doğru bir şekilde dönüştürülmesi ve en yakın tahminle tercihlerin yapılabilmesi için mutlaka ÖSYM’nin yayınladığı tercih kılavuzunun ve 2018 YKS’de yer alan yükseköğretim programlarına 2015,2016 ve 2017 yıllarında en küçük puanla yerleşen adayın yaklaşık başarı sırasını gösteren tabloların incelenmesi gerekir.”

 

TERCİH YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Rehberlik zümre Başkanı Sinem Zeytun, tercih konusunda öğrencileri de uyararak “24 tercih hakkınız bulunmaktadır. Siz bunu 3 ya da 4 dilime ayırabilirsiniz. İlk dilim hayallerinizin ve ideallerinizin listesi olmalıdır. Bu dilimde kendi sıralamalarınızdan daha yüksek yerleri yazabilirsiniz. Yalnız sıralama yaparken istemediğiniz bir bölümü çok gitmek istediğiniz bir bölümün üzerine kesinlikle yazmayın. II. dilimde ise sıralamanıza yakın ve sıralamanızın biraz üstünde olan yerleri III. dilimde sıralamanıza uygun ve sıralamanızın biraz altında olan bölümleri yazabilirsiniz. IV. dilim ise garanti diyebileceğiniz tercih listesi olmalıdır. Tercih sıralamanızı yapmadan önce mutlaka gitmek istediğiniz bölüm ve üniversite hakkında ayrıntılı bilgi edinin. İstemediğiniz bir bölüm ya da üniversiteye “benim bu sene kesinlikle gitmem lazım” diyerek yazmayın bu sizin 1 senenize ya da bütün hayatınıza mal olur. O yüzden kendi ilgi ve yeteneğinize göre bir bölüm seçerek gitmek istediğiniz üniversite hakkında bilgi edinin: Hangi şehirde, yurt ve burs olanakları, ulaşımı, öğretim kadrosu, yatay geçiş, çift anadal programı, yurt dışı eğitim programı gibi. Düşünmediğiniz tercihleri sırf tercih hakkınızı doldurmak için yazmayın. Kendinizi garanti altına almak için başarı sırası sizden çok geride olan, kazansanız bile kayıt olmayı düşünmediğiniz bir programa tercih listenizde yer vermeyin. Tercih kılavuzunda yeni açılan, dolayısıyla bir sene önceki kılavuzda en küçük puanı ve başarı sırası bulunmayan bir bölüme tercihlerinizde yer verirken, o üniversite ve bölümün eş değeri olan yakınlardaki üniversite ve bölümün bir sene önceki verilerini ve en önemlisi istek sıranızı göz önüne alın. Okulların özel koşullarını çok iyi inceleyin. Tercih ettiğiniz bölümlerin yanında özel koşullar sütunu ve kılavuzun ayrı bir bölümünde özel koşul maddelerinin açıklamaları bulunmaktadır. Kampüs adresinden, yabancı dil ayrımına ve ücret politikasına kadar pek çok kriterden bahsedilen özel koşullar mutlaka incelenmelidir” şeklinde tavsiyelerde bulundu.