Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Neonatal Resüsitasyon ve Transport Semineri

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlı Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerler Derneği işbirliğiyle Sağlıkta ilk yardım bölümünde çalışacak aday öğrenciler, verilen seminerle mesleğin inceliklerini öğrendi.

 

Mustafa Kemal Üniversitesi Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri (Paramedik) Derneği işbirliğinde Rektörlük Binası Konferans Salonunda “Neonatal Resüsitasyon ve Transport” adlı seminer düzenlendi. Meslek Yüksekokulu öğrencilerine yönelik gerçekleştirilen etkinlikte bölümle ilgili farklı sunumlarla öğrencilere mesleğin incelikleri aktarıldı.

 

Seminerde konuşan Hatay Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tülin Durgun Yetim, yaşanılan bu süreçte sağlık çalışanlarına daha fazla sorumluluklar düştüğünü ifade ederek, “Çok zorlu süreçlerden geçtiğimizin farkındayız. Sizler bu sağlık zincirinin ilk temel taşlarısınız. Riskli bir görev yapıyorsunuz. Enfeksiyon, travma ve darp riskiyle karşı karşıyasınız” dedi.

  

Sağlık çalışanlarının çok önemli görev üstlendiğini vurgulayan Yetim “Paramedikler, ATT’ler bu sağlık sektörünün baş aktörüdür. ATT ve Paramedik olarak, sosyo-kültürel seviyesinin ne olduğunu bilmediğiniz birçok insanla karşı karşıya kalıyorsunuz. Özellikle giyim kıyafet konularında dikkatli olmanızı, temiz görünmenizi, düzgün konuşmanızı ve insanlarla diyaloglarınızı çok iyi bir şekilde geliştirmenizi istiyoruz. Özellikle sizlerin iyi bir psikiyatrist olmanızı bekliyoruz. Hasta geldiğinde ya da hastaya gittiğinizde ilk aşamada koordinasyonu çok iyi yapabilmeli, oradaki hasta ve hasta yakınlarını çok iyi sakinleştirebilmelisiniz. Panik halindeki konuşmalarınız sizden yardım bekleyen insanları daha da tedirgin edecektir. Bu nedenle özellikle konuşmamıza ve davranışlarımıza çok dikkat etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Doç. Dr. Yetim, ATT ve Paramedik bölümlerinde çalışan sağlık çalışanlarının ölümle yaşam arasındaki o ince çizgide yaşama elini uzatan sarı melekler olduğunu sözlerine ekledi.

 

Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Paramedik Derneği Akdeniz Bölge Koordinatörü Abdullah Baltacı da dernekleri hakkında bilgiler verdiği konuşmasında şunları kaydetti: “Dernek olarak omuzlarımızda büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Meslek sevdasıyla çıktığımız bu yolda kader, bizlere sadece mesleğimizin ve meslektaşlarımızın değil acil sağlık camiasının da bayraktarlığını yapmayı nasip etti. Ve bugün artık sınırları mesleğimizi aşan misyona ve vizyona sahip bir sivil toplum örgütünün temsilcileriyiz”

 

Seminerin diğer bölümünde, katılımcı öğrencilere mesleğin riskleri ve inceliklerini anlatan sunumlar yapıldı.

 


06.01.2017 18:15:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida