Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İSTE’li Kız Öğrencilerin Kaçak Yurt Mağduriyeti!

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Valiliğin mühürlediği ve işletmecileri tarafından mühür kırılan yenide kalan İskenderun Teknik Üniversiteli 55 kız öğrenci finaller zamanı kara kışta perişan oldu, ortada kaldı.  

 

İskenderun Teknik Üniversitesi’nde okumak için yurdun dört bir yanından gelen üniversiteliler barınma sorunları çözülemediği için kentte yurtlar oluştuğu belirtiliyor. İskenderun’da kaçak öğrenci yurtların yeterli denetime tabi tutulmaması nedeniyle yüzlerce öğrenci açıkta kaldı. Mustafa Kemal Mahallesinde bulunan adı Boncuk Kız öğrenci yurdunun kaçak olduğu gerekçesiyle Valilik tarafından mühürlendi.

 

İddialara göre kaçak olduğu belirlenen ve 55 üniversiteli kızın öğrencinin kaldığı yurdun Valilik tarafından bir ay öncesinde kapatma kararını işletmeci öğrencilere haber vermeyip, mühürleme günü de ilaçlama yapılacağı gerekçesiyle boşalttığı ve sonrasında da mührü kırıp tekrar öğrencileri yerleştirdi.

 

Valiliğin görevlendirdiği polisler tarafından mühürlenen kaçak yurtta tekrar kalanların olduğu öğrenilince, ekiplerin tekrar gelip, içerideki 55 kız öğrenciye yurdu boşaltmaları istenince, öğrenciler kaldıkları yerin kaçak ve mühürlenmiş olduğunu öğrendiler. Dün gece yarısı 55 kız öğrencinin bulunduğu kaçak yurt boşaltıldı. Gece yarısı polislerden bilgi almaya çalışan öğrencilerden bazıları durumu ailelerini bildirirken bazıları ise yaşanan sıkıntıyı ailelerine yansıtmak istemedi. Kaçak yurdun içerisinde gözyaşları içerisinde eşyalarını toplayan öğrenciler zaman zaman yurtta görevli bayanla tartıştılar.

 

KALDIKLARI YURT DA KAÇAK, SAHİBİ DE!

Kız öğrenciler şu anda sınav arifesinde olduklarını belirterek, “Bizleri bu duruma düşürmeye kimsenin hakkı yok! Bu yurdun kaçak olduğunu hiç birimiz bilmiyoruz hepimiz paramızı ödedik, üstelik imzalı senetlerimiz bile burada. Şu anda bizlerin yurt sahibi olarak bildiğimiz kişi maalesef senelerimizle birlikte ortadan kayboldu. Karakolda olduğunu söylüyorlar ama arkadaşımızın babası da polis, karakolda kimsenin olmadığını öğrendik. bu konuda devletimizden Kaymakamlıktan yardım bekliyoruz” dediler.

 

Bir öğrenci velisi Özkan Cabbar da tüm öğrencileri bir araya getirerek “Üzülmeyin konuyu ilgili kurumlara aktarmaya çalışıyoruz. Bu konuda benim kızım neyse siz de aynısınız, sizleri bu kara kışta sokakta bırakmayacağız” şeklinde teselli etmeye çalıştı.

 

Bazı öğrenciler tüm eşyalarını taşıyıp binanın dışarısına çıkartırken, engelli bir öğrencinin babası ise yaşanan duruma şu tepkiyi gösterdi: “Kendi vatandaşının durumunu devletimiz görsün, buradaki öğrenciler Suriye’den gelmiş olsalardı, böyle olmazdı!”

 

İŞLETMECİNİN İKİNCİ KAÇAK YURDUYMUŞ!

Bu arada İddialara göre Geçen yıl da aynı sorunla karşı karşıya kalan ve öğrencilerin mağdur olmasına neden olan yurdun sahibi bu kez burada kiraladığı binayı kız yurduna çevirdi.

 

ÖĞRENCİLER YURTLARA YERLEŞTİRİLDİ

Bu arada kaçak olduğu için mühürlenen yurtta kalan 55 kız öğrencinin ortada kalması üzerine devreye giren İlçe Milli Müdürlüğü, kentte bulunan çeşitli yurtlara bunların yerleştirilmesini sağladı. 


07.01.2017 16:37:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Videoyu İndir
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida