Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

174 Üniversite arasında İSTE Memnuniyette 4. Sırada…

Kuruluşunun birinci yılında, neredeyse tüm kategorilerde ortalamanın üzerinde yer alan İSTE, “Kurumun Yönetim ve İşleyişinden Memnuniyet” kategorisinde devlet üniversiteleri arasında 4.ncü sırada yer alarak dikkat çekti.

 

Türkiye’deki üniversitelerin öğrencilerini memnun etme düzeylerini belirlemeyi ve bu kapsamda üniversiteleri, öğrencilerin memnuniyet düzeylerine göre sıralamayı hedefleyen 2016 TÜMA (Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması)’nın sonuçları İSTE için umut verici ve yol gösterici sonuçlar verdi.

 

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Yücel ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Engin Karadağ tarafından yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması; Türkiye’deki 174 üniversitede tüm sınıf düzeylerinde 10 bin 894 öğrenci ile anket yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi.

 

Araştırmada kullanılan “Öğrenci Memnuniyeti Ölçeği” üniversite öğrencilerinin altı başlıkta üniversitelerini değerlendirmelerini içeriyor. Bu kapsamda, üniversiteler; genel memnuniyet ve bu genel memnuniyeti oluşturan altı alt kategoriye (1-Öğrenimden eyiminin tatminkârlığı, 2-Yerleşkenin ve yaşamın doyuruculuğu, 3-Akademik destek ve ilgi, 4-Kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet, 5-Öğrenme imkân ve kaynaklarının zenginliği, 6-Kişisel gelişim ve kariyer desteği) göre sıralandı. İstatistiki yöntemlere göre sıralanan üniversiteler ‘A+’, ‘A’, ‘B’, ‘C’, ‘D’ ve ‘FF’ notu verilerek kümelendi. En yüksek memnuniyet oranına sahip üniversiteler ‘A+’, en düşük olanlar ise ‘FF’ kümesinde yer aldı.

 

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’nın sonuçlarına göre İskenderun Teknik Üniversitesi, “Öğrenci işleri, sınav programları, akademik takvim, yönetime katılım, yöneticilere erişim, yönetsel işleyişin etkililiği ve duyarlılığı” gibi konuların oluşturduğu “Kurumun yönetim ve işleyişinden memnuniyet” başlığında devlet üniversiteleri arasında 4’üncü sırada yer alarak, en yüksek puan olan “A+” notunu aldı. 

“Derslerin ve içeriklerinin, öğretim elemanlarının ilgisinin, sınavların geçerliğinin, öğrenci odaklı iklimin, sınıflardaki öğretme yöntem ve yaklaşımlarının tatminkârlığı” gibi konuların oluşturduğu “Öğrenim deneyiminin tatminkârlığı” ve “Öğretim elemanları ve danışmanlara ulaşılabilirlik, öğrenme güçlüğü durumlarında yardım bulabilme, öğrencinin akademik soru ve sorunlarına duyarlılık” konularının oluşturduğu “Akademik destek ve ilgi” kategorilerinde de “A” kategorisinde yer alan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), genel memnuniyet sıralamasında da ‘B’ kategorisinde yer alarak, gelecek için ümit verdi.

 

ÖĞRENCİ VELİNİMETİMİZ

Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, bu bilimsel araştırmanın sonuçlarının İSTE için anlamlı geri bildirimler içerdiğini ve yol gösterici olduğunu vurgulayarak “Öğrenciler bizim velinimetimizdir. Henüz yeni kurulan ve yolun başında olan bir üniversite olmamıza rağmen ortaya çıkan bu tablo, hepimizin geleceğe daha güvenli bakmasına neden olacaktır” dedi.

 

Araştırma sonuçlarının doğru yolda olduklarının da gösterdiğinin altını çizen Rektör Prof. Dr. Dereli “Araştırmanın, doğru yaptıklarımızı da eksikliklerimizi de aslında teyit ettiğini düşünüyorum. Eğitim-öğretim ve araştırma kalitemizi tescilliyor. Eğer kampüsümüzü de hızla inşa edebilirsek ve kampüs sosyal yaşamının kalitesini de biraz artırabilirsek, çok daha iyi yerlere gelebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca, bu sonuçların elde edilmesinde emekleri olan tüm öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza ve idari personelimize ve tabii ki, desteklerini ve ilgilerini esirgemeyen herkese çok teşekkür ediyoruz, desteklerinin devamını bekliyoruz” diye konuştu.


08.01.2017 13:46:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida