Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Dörtyollunun Gurur Günü Coşkusu…

Kurtuluş Savaşında düşmana ilk kurşunun atıldığı Hatay’ın Dörtyol ilçesinin işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü törenle kutlandı. Kuvayi Milliye ve Mücahitler Derneğine üye bir grup temsili kurtuluşu canlandırıldı.

 

Dörtyol Hükümet Konağı temsili milis kuvvetlerinden alınarak Türk bayrağı çekildi. Anıta Dörtyol Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Dörtyol Belediyesi ve Kuvayi Milliye Derneği çelenkleri sunuldu. Saygı duruşu ve istiklal Marşı'nın okunmasının ardından Anıt Şeref Defteri Dörtyol Belediye Başkanı Yaşar Toksoy tarafından imzalandı.

 

Törende konuşan Belediye Başkanı Yaşar Toksoy, yaklaşık 100 yıl öncesinde bu toprakları bölmeye, bölüşmeye kalkan emperyalist güçlerin hala bölge ve Türkiye üzerinde gözü olduğunu bildiklerini ifade ederek “1918 yılında üzerinde bulunduğumuz bu vatan topraklar önce İngilizlerin işgali ile karşılaştı. Ardından İngilizler, Fransızlarla anlaşarak bu toprakları onlara devretti. Fransızlar da üniforma giydirdikleri Ermenilerle bölgemizi işgal edip buralara Ermenileri getirdiler” dedi.

 

Dörtyol’da bir Mehmet Kara, Karahasan Paşa, Hacı Emin Hoca, Antep’te Kamil Bey, Şahin Beyler çıktı, Osmaniye’de Rahime Hatun, Erzurum’da Nene Hatun, Maraş’ta Sütçü İmam’ın çıktığını hatırlatan Başkan Toksoy “Velhasıl Türk milletinin yiğit evlatları çıktı. Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk çıktı. İşgalci emperyalistlerin tüm planlarını başlarına geçirdi. Bu yüzden tarihimizle, atalarımızla övünüyoruz. Dünün Kara Mehmet Çavuşları, Kara Hasan Paşaları, Hacı Emin Hocalarının yerine bugün de canını bu vatan için seve seve ortaya koyacak Ayhan Kıymacı, Ömer Halisdemir, Fethi Sekin’ler var. Mayası vatan aşkıyla yoğrulmuş milletimiz asla bölücülere, yıkıcılara, ülkemiz üzerinde planlar yapanlara fırsat vermeyecektir” diye konuştu.

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş da, insanların milli duygularının yoğun olması ve gelecek tehlikelere karşı hazırlıklı olmasının genetik unsurlara ve eğitime bağlı olduğunu vurgulayarak “Vatanın bütünlüğünün daim olması için eğitimle yoğrulması lazım. Bizler geçmişimizle her zaman övünen insanlarız. Ama vatanımızın ve devletimizin batmaması için de çaba sarf etmemiz gerekiyor. Değişen dünyada yapılan savaşlar bilim ve teknolojiyle yapılıyor. Ve gençlerimizin buna hazırlıklı olması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan 16 yıl sonra Hatay Cumhuriyeti kuruluyor. Dörtyol’un düşman işgalinden kurtuluşu Cumhuriyet ve Türk tarihi açısından onurlu bir destanın adıdır. Cumhuriyet’in kazanımlarını ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimlerinin ne anlama geldiğini ve gençliğe hitabesini bütün toplumumuzun bilmesi lazım. Bu düşüncelerle Dörtyol’un bağımsızlığını kutluyorum” şeklinde konuştu.

 

Anıt Alanında yapılması planlanan kutlamalar hava muhalefeti nedeniyle Halk Eğitim Merkezi salonunda devam etti. Yapılan konuşmaların ardından şiirler okundu, spor müsabakalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı gösteri sundu.


10.01.2017 11:08:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida