Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

“Kalkınmada Öncelikli Strateji Üç T Planı”

Ekonomist Mert Yıldız, Hatay’ın ekonomisini geri kalkındırmak, bir vizyonla ortay çıkmak istediklerini belirterek “Stratejimiz; turizm, tarım ve taşımacılık için kalkınma planlarımız var” dedi.

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın ev sahipliğinde ‘Hatay ekonomik Gelişim Programı’ konulu panelde konuşan Ekonomist Mert Yıldız, Hatay’ın 4. Yatırım teşvik bölgesinden 5. Yatırım teşvik bölgesine geçmesi için hep beraber çalışmak gerektiğine işaret etti.

 

Sadece teşvik için uğraşmadıklarının altını çizen Ekonomist Mert Yılmaz “Hatay’ın ekonomisini geri kalkındırmak, bir vizyonla ortay çıkmak istiyoruz. Stratejimiz var; turizm, tarım ve taşımacılık için kalkınma planlarımız var. Teşvikteki bu paranın en az on milyar Türk lirasını beşinci bölgeye geçtiğimiz için vermeyecekler, bizim böyle palanlarımız olduğu için verilecek. Bu planlar Hatay özeli, nüfusu ve Hataylılara istihdam sağlamak için yapılmış planlardır” diye konuştu.

 

Tarım konusunda Hatay’a özgü kızıl toprak türüne değinen Ekonomist Mert Yıldız dünyada sadece üç ülkede bulunduğunu, Türkiye’de de Hatay’da sadece mevcut olduğunu belirterek diğer iki ülkenin bunun üzerine marka yaptıklarını, ancak burada henüz bir şey yapılamadığına dikkat çekti.

 

HATAY BİR BODRUM OLAMAZ!

Hatay’da Türkiye’de hiçbir yerde olmayan başka özelliklere de vurgu yapan Mert Yıldız  “Birincisi yemek kültürü, ikincisi tarihi. Biz bunları yeteri kadar Türkiye’nin kalanına satamadık. Burası için medeniyetler bahçesi demezsiniz ama bütün bunları geliştirebilirsiniz. Teşvikte; dördüncü bölge ‘ne çok gelişmiş, ne az gelişmiş’ baktığınız zaman Hatay dördüncü bölgeye uyan bir il. Demografik yapısıyla gelişmişliğiyle, bunda bir haksızlık yok! Haksızlık 2011’de savaşla birlikte Hatay’a 500 bin Suriyelinin gelmesiyle başladı. Dünyanın gittiği yöne baktığımızda korumacı bir ortama gidiyoruz. Bu korumacı ortamda gemisini kurtaran şanslıdır ve biz Hatay’ı kurtarmak, son altı yıllık gidişatına da son vermek istiyoruz. Bizim yapmak istediğimiz şey, Suriye’deki savaş bitsin bitmesin, bizi ilgilendirmez, biz kendi başımızın çaresine bakalım. Biz savaşın harap ettiği Suriye ile beraber kalkınalım…” şeklinde konuştu.

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise Suriye'deki savaşın Hatay'ı psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya bıraktığını, yaşanan sıkıntılarından çıkış yolunu tek başına bir kurumun ve kuruluşun sağlamasının mümkün olmadığını ifade ederek  "Hatay olarak biz birlikte bu yükü omuzlayıp kenti geleceğe taşımamız gerekiyordu. Gittikçe sığlaşan bir ekonomik yapıya sahibiz. Ticaret neredeyse sıfıra düşmüş durumda. Bunun dışında Türkiye'de birden altıya kadar teşvik bölgeleri var. Biz dördüncü bölgedeyiz. Biz beşinci bölgeyi hak ediyoruz" dedi.

 

 


14.06.2017 17:53:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Videoyu İndir
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida