Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Amik ovasında meyveciliğe dönüşüm…

      Yıllarca tarlasına pamuk, buğday ve mısır eken Hatay’ın Amik ovası çitçisi, girdi maliyetlerinin yükselmesiyle kalın çekirdekli meyveciliğe yöneldi. Meyve bahçelerinde ürün almaya başlayan ovalının yüzü gülüyor.

      

      Buğday ve pamuk ağırlıklı tarım yapan Amik ovası çiftçisi alternatif ürüne yönelerek meyve yetiştiriciliğinin meyvelerini almaya başladı. Ovada meyve ağaçları hızla genişliyor. Tarım Bakanlığının da teşvikiyle birçok meyve çeşidi, bölgede ilk kez yetiştiriliyor. Ova çiftçisinin en fazla ilgi gösterdiği ürünlerin arasında erkenci kayısı, nektarın, elma, erik, üzüm, nar gibi yaklaşık 10 çeşidi bulunuyor. Ovada şimdilerde hasadına başlanan meyveler üreticinin yüzünü güldürüyor.

 

      Ova Çiftçisi, yörede alternatif ürüne yöneldiklerini, Tarım Bakanlığına bağlı Tarım İşletmelerinden kiralanan arazilere meyve çeşitleri ektiklerini söyledi.

 

      Ürünlerin rekoltesi ve fiyatlarından memnun olduklarını ifade eden ova çiftçisi "Yetiştirdiğimiz ürünleri iç piyasanın yansıra Avrupa ve orta doğuya ihraç ediyoruz. Bölgede 6 ay ile 9 ay arasında değişen zaman diliminde yaklaşık bin 200 işçiye iş imkânı sağlıyoruz” dedi.

 


18.06.2017 18:11:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida