Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Kutlu, Kitap Fuarının ‘Onur Yazarı’

      Türk Edebiyatının İskenderunlu yazarı Ayla Kutlu’nun, 04-12 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek 36. İstanbul Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı olacağı bildirildi.

 

      TÜYAP Kültür Fuarları Danışma Kurulu Ayla Kutlu’yu ‘Onur Yazarı´ olarak belirlendiklerini açıkladı. Fuar süresince İskenderunlu yazar Ayla Kutlu’nun yaşamı ve eserleri üzerine, kendisinin de katılımıyla çeşitli panel ve söyleşiler düzenlenecek. Fuarın teması ise “Edebiyat, iyi ki varsın”, fuarın uluslararası salonunda gerçekleştirilecek ‘Onur Konuğu Ülkesi’ de Kore Cumhuriyeti olarak belirlendiği kaydedildi.

 

      14 Ağustos 1938’de Antakya’da doğan Ayla Kutlu, ilk ve orta öğrenimini İskenderun´da tamamladı, lise öğrenimi için de Gaziantep´e gitti. İçişleri Bakanlığı´ndan aldığı bursla Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi´nde okudu. 1960 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun olan Kutlu, İçişleri Bakanlığı merkez örgütünde zorunlu hizmet nedeniyle görev yaptı. Personel eğitimi, metot ve organizasyon gibi çeşitli uzmanlık alanlarında çalıştı. Yirmi yıl süren iş hayatı boyunca Kutlu, Devlet İstatistik Enstitüsü, Başbakanlık, Emekli Sandığı ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü gibi kurumlarda çalıştı. 1980 yılında emekliliğe ayrıldı.

 

      İLK ROMANI 1979’DA YAYIMLANDI

      1975 yılında Özgür İnsan dergisinde ‘Aygen Berel´ müstear ismini kullanarak yazdığı kitap tanıtım yazıları ve öyküler yazmaya başlayan Ayla Kutlu, Profesyonel edebiyat çalışmalarına emekliye ayrıldıktan sonra ağırlık verdi. İlk romanı Kaçış’ı 1979 yılında yayımlayan yazar Kutlu, bu tarihten itibaren ardı ardına romanlar yazdı. 1990´larda çocuk kitaplarına yöneldi ve yaklaşık yirmi çocuk kitabı çıkardı, aynı zamanda kadın sorunlarına da değinen eserlere de yer verdi. 1992 yılında Türkistan´da ilk Türk Dili Uluslararası Sempozyumu´nu organize etti. 1995´te de Kadın Kurultayı´nda üye olarak bulundu.

 

      Eserlerinde özellikle uzun yıllar yaşadığı kentlerden özellikle İskenderun ve Antakya’ya geniş yer veren Ayla Kutlu Profesyonel edebiyat çalışmalarına emekliye ayrıldıktan sonra ağırlık verdi, pek çok edebiyat ödülüne layık görülen ve birçok öyküsü çeşitli dillere çevrilen yazar, özyaşam öyküsünü 2006 yılında okuyucularına sunduğu ´Zaman da Eskir´ adlı yapıtında anlattı.

 


19.06.2017 14:16:00

Arkadaşına Gönder
Yorum Yaz
Yazdır
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida