hasankorkmaz68 @ mynet.com

Bir adam, güzel bir adam… Görgülü, kültürlü, mütevazı, bu şehirde birçok ilki gerçekleştiren bir eğitmen, öğretmen aynı zamanda kibri ve kompleksi olmayan güçlü bir iş adamı. Biliyor musunuz? Aslında o sadece bir insan; ama nitelikli bir insan. Çalışkan, hümanist, demokrat, çağdaş, idealist ve Atatürk ilke inkılaplarını gönülden kanıksamış bir vatan, aynı zamanda bir memleket(İskenderun) sever.

              

Geldiği mahalleyi, eski arkadaşlarını, birlikte çalıştığı ve mesai yaptığı emekçileri unutmayan; ama en önemlisi kapısı her kademeden insana açık olan, sözde değil özde bir İskenderun sevdalısı. Kazandığını İskenderun’a yatıran ve bundan hiç gocunmayan,  “Kaybedersem ben kaybedeyim; ama İskenderun kazansın.” diyen bir cömert İskenderunlu.

 

Büyüdüğü mahalleyi yatırımla güçlendirerek İskenderun’un ilk AVM’sini o sınırlarda yaptırıp yüzlerce insana istihdam sağlayan, cami cemaatini unutmayıp,  mahallenin camisini tepeden tırnağa yenileyen, yine kendi mahallesine o çevrenin en büyük okulunu yaptıran bir güzel yürekli hayırsever.

                    

Onu birçok yardım organizasyonunda, birçok sosyal projede, sponsorluklarda, hatta içinden çıkılamayan bir anda İskenderunspor başkanlığında gördük;  ama en güzeli, insanların görme ihtimali olmadığı o elden yaptığı yardımlar. İşte o yardımlar o kadar çoktur ki,  “Veren el, alan eli görmeyecek.” ahlakı içerisinde bunu gösterişten uzak, çok güzel bir şekilde yapmayı sürdüren bir memleket evladı.

 

Bu şehirde ekonomik durumu çok üst seviyede birçok insan var. Hepsinin ufak çaplarda bu şehre belirli zamanlarda katkıları oluyor. Bunu inkar etmek olmaz; ama herkesin hakkını da yaptığı oranda vermek lazım. İşte hepsinin içinden o İskenderunluyu çıkarıyor ve ayrı tutuyorum. Laf olsun diye “Ben İskenderun sevdalısıyım.” demeyen, hakikaten İskenderun sevdalısı olan koca yürekli bir adam. Çünkü o, ihtiyaç anında elini uzatmayı başarabilen ve bunu gerçekten de reklam amaçlı yapmayan, İskenderun’un abisi pozisyonunda kocaman bir yürek.

 

Ve bu İskenderunlu güzel adam yine yapacağını yaparak, İskenderun ve Arsuz’a harika bir eğitim yerleşkesi kazandırdı. Sn.NURİ ÜYSEN’den bahsediyorum. 20 yılı aşkın bir süredir çok yakından tanıdığım, 15 yılı aşkın bir süre aynı binada yakın komşuluk yaptığım ve o sırada yaptığı güzel işlere bizzat yakından tanıklık ettiğim ve “ abi ”  demekten mutlu olduğum bu adamın yaptığı güzel işler için daha neler yazılabilir bilemiyorum. İskenderun’un, varlığından mutlu olması gereken bu insanı, Bolu’da her yere imzasını atan merhum İzzet Baysal’a benzetiyorum.  

 

Son yaptığı iş ise, tabir yerindeyse eğitimde zirveye oturmaktır. Bizzat kendi direktifleriyle iç ve dış mimarisi yapılmış, eğitimciliğindeki uzun yılların getirmiş olduğu tecrübe birikimlerini, okulun her köşesini parmaklarıyla dokunarak dizayn ettirmiş ve harika bir eğitim yuvası ortaya çıkarmış. Bilim Akademisi ve Uzay Akademisinin içerisinde barındırdığı planetaryum (gezegen evi) ve gelişmiş teleskopu olan gözlemevi gibi çocukları başka dünyalara taşıyacak alanların mevcudiyeti, okulu öne çıkaran ana unsurlardan biri olmuş durumda. Dil Akademisi, Sanat Akademisi, Spor Akademisi (ki ana binanın altında harika bir spor salonu yapılmış) ve Değerler Akademisiyle klasik eğitimin dışına çıkılmış, yarış yaptırmaktan çok, çocukları hayata hazırlayan, iyi ve kaliteli bireyler olmalarının önünü açan, özgüveni yüksek insanlar yetiştirecek bir felsefenin oluşmasını sağlamış. Süreç içerisinde farklı alanlardan Türkiye’ye mal olmuş ünlü isimleri okula davet ederek, öğrencilerle bir araya getirtip söyleşi yaptırmayı düşünüyor olması bile, vizyonerliğini ortaya koyan ana unsurlardan bir tanesi olacak.  Kısacası yine yapacağını yapmış ve kurucu olarak, on numara beş yıldız bir iş çıkarıp, YÜKSELİŞ KOLEJİ’ ni yeni binasıyla bölgemize kazandırmış. Dilerim bu güzel eğitim yuvası, kurucusu gibi fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, idealist ve vatana hayırlı evlatlar yetiştirir.

                      

Bu şehir güzel şeylere sahip olmayı hak ediyor. Ben, Sn. Nuri Üysen gibi insanların bu şehirde çoğalmasını ve halkla iç içe olmasını istiyorum. Belki o zaman bu güzelim körfez şehri makus talihini yenerek bir yerlere gelme şansı yakalar. Son olarak bu güzel adam bundan sonra bu şehir için ne mi yapar? İnanın bunu kestirmek çok zor. Ama onda  bu memleket sevdası oldukça, daha birçok sürprize hazır olalım derim.

 

Eğitime katkı sağlayan insanlara, özellikle bunu kendi yetiştiği kentlerde yapan kişilere karşı her zaman çok büyük saygı besledim. Çünkü bu ülkenin sadece iyi bir eğitimle istenilen düzeye gelebileceğini biliyorum. Onun içindir ki, Nuri Üysen’ler bu memlekette hiçbir zaman eksilmesin ve hep var olsunlar. Bir İskenderunlu olarak yaptığı güzel işler için ona her zaman saygı duyuyor ve teşekkür ediyorum ve de diyorum ki “ İyi ki varsın Nuri abi.”