hasankorkmaz68 @ mynet.com

       Ve dananın kuyruğu kopuyor. İskenderun’u 5 yıl süreyle yöneten mevcut Belediye Başkanı ve Meclis Üyeleri, yerlerini daha iyi yöneteceğine inanılan insanlara bırakarak, hizmet sürelerini doldurmuş bulunmaktalar. Günahları ve sevaplarıyla bu şehre nasıl bir katkı yaptıklarını, İskenderun halkı gayet iyi biliyor. Gelecek siyasi anlayış ve adayının da,  nasıl bir yönetim sergileyeceğini, önümüzdeki yıllar içerisinde görmüş olacak ve oyumuzu ne kadar doğru verip vermediğimizi anlamış olacağız.

        İskenderun Belediyesi için, CHP adayı Sn. Yılmaz Şahutoğlu, AKP adayı Sn. Fatih Tosyalı ve DP adayı Sn. Mete Aslan, yaklaşık 2 aydır sürdürdükleri propaganda çalışmalarının sonuna gelmiş bulunmaktalar. İskenderun halkı en çok kime inandı, kimi benimsedi ve en çok kime güven duydu,  hafta sonu öğreneceğiz. Kabul etmek gerekir ki zorlu ve yorucu bir süreçti. Seçimi kaybeden adaylar bir kenara çekilirken, seçimi kazanan aday ise bundan sonra İskenderun Belediye Başkanı olarak çok daha fazla zorlanacak ve yorulmaya devam edecek. İyi ve etkili hizmet yapabilmek için maalesef sadece ilçe Belediye Başkanlık seçimini kazanmak yetmiyor. Aynı zamanda Büyükşehir Belediyesinin de aynı parti tarafından kazanılması gerekiyor ki, sorun yaşanılmadan hizmet yapılabilsin. Aksi olursa bilin ki, hem seçimi kazanan İlçe Belediye Başkanı hem de İskenderun halkı, bir yığın sorunla karşı karşıya kalacak demektir. Çünkü geçmiş dönemde bu talihsizliği yaşadık ve kaybeden her zaman olduğu gibi ne yazık ki halk oldu.

        İskenderun genelinde seçim atmosferinin gayet centilmence ve sorunsuz geçtiğine tanıklık ettik. Ne bir beka sorununa, ne bir kavga dövüşe, ne de bir çirkef ortama rastlamadık. Genel siyasette yapılan bir yığın anlamsız ve kavga söyleminin aksine, İskenderun’daki seçim atmosferi son derece demokratik bir ortamda güzel geçti. Bu durumun, en tepedeki kavga söylemlerine rağmen, ülkemiz için örnek teşkil ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

        İskenderun’un önemli sorunları mevcut. Bu herkes tarafından bilinen bir gerçek.  Doğal olarak adayların bu önemli sorunları çözmek için ortaya attığı projeler var. Kazanan adayın hangi projeleri hayata geçirebileceğini göreceğiz. Hakikaten amaç, bu şehre ve insanlarına hizmet mi,  yoksa tamamen o koltuğa oturup, yan gelip yatmak mı, bunu da öğrenmiş olacağız.

        Her seçimde o kadar çok hayal kırıklığına uğruyoruz ki… Seçimden önce vaatler, ortaya atılan projeler, sürekli “Şehri hep birlikte yöneteceğiz.” söylemleri. Seçimden sonra ise, kazananı ara ki bulasın! Ne yazık ki bu durum, Türkiye’nin bir gerçeği. Seçilenlerin büyük bir kısmı gücü ele geçirdikten sonra o kadar çok değişiyor ve kulaklarını her şeye öyle bir tıkıyorlar ki sanki başka bir gezegende yaşamaya başlıyorlar.

        Dilerim, biz İskenderunlular bir kez daha bu durumu yaşamak zorunda kalmayız. Peki umutlu muyum? Açıkçası kafamda soru işaretleri yok değil. Bunun en büyük sebebi de  ilginç projelerden bahseden adayların, İskenderun’un en korkunç problemi olan trafik ve otopark sorunuyla ilgili mini minnacık bir söylemde dahi bulunmamış olmaları. Sanırsınız ki hiçbiri bu şehirde yaşamıyor ve şehir içi trafiğinin belediyeler tarafından yönetildiğinden bihaberler. Tabii tartışılacak ve yazılacak o kadar çok konu var ki… Ben belki de en önemlisine dem vurdum. Umarım kazanacak olan aday, söylemlerde bulunulmamış olmasına rağmen bu ciddi sorunun üzerine eğilir ve gereğini yapar.

        Sonuç olarak İskenderun kazansın diyorum. İyi olan, şehrini ve halkını düşünen aday kazansın diyorum. Hep birlikte kazanalım diyorum. Mutlaka sandığa gidiniz ve vatandaşlık görevinizi yapınız diyorum. Umarım bu şehir için her şey güzel olur.