avukatcihangir @ hotmail.com

İnternet teknolojileri günümüzde rakip ve sınır tanımadan gelişen büyük bir dünya, hızlı ve olağanüstü bir gelişim süreci. Her ortamda olduğu gibi bu dünyada da suçlar ve hak ihlalleri ve özel alanımıza müdahale, hırsızlık, dolandırıcılık olarak nitelendirebileceğimiz bir sürü eylem gerçekleşmekte.


Birkaç defa Sosyal paylaşım siteleri çalınan kişiler adına tabi aynı anda mail adresleri de çalınmıştı çeşitli şikayet ve ceza takibi işlemleri yaptık.


Medya ve sanal yoldan gerçekleştirilen suçlarda artma had safhadadır. Elbette cezaların ve yaptırımların ağır ve çok olması yönünde kanaat bildireceğim. Zira kanunlar ve hukuk kendisini bulunduğumuz çağın gerek ve ihtiyaçlarına göre yenilemelidir. TCK da bu konuda çeşitli düzenlemeler yaparak konuyu suç saymıştır.


Hepiniz bu nedenle mağdur olabilirsiniz belki başınıza da gelmiş olabilir. Bu suçların failleri hemen tespit edilmeli ya da bu konuda siteler daha geniş güvenlik önlemleri almalı kişiler şifre ya da bilgisayar kullanım koşullarına güvenliğe riayet etmelidir. Bizimde yaptığımız başvurulardan sonuç alamadığımız oldu, ancak saymaya çalışacağımız aşağıda ki önlemleri yerine getirmeli, hukuki yollara zaman kaybetmeden başvurmalısınız.


Öncelikle bilmek gerekir ki bunları sayarsak;

1. Konu ile ilgili elde edebildiğiniz delillerle birlikte bulunduğunuz yer Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı başvuru yaparak şikâyetçi olunabilir.

2.  Emniyet Müdürlükleri yürütülecek tüm araştırmalarda ve yazışmalarda Savcılık talimatı ve Mahkeme ara kararlarını esas alır unutmayın

3. Yasadışı siteleri ve/veya size gelen şüpheli ya da virüslü iletileri şikayet edin bunu mail yada telefon ile ilgili bilişim suçları ile ilgili birimlere ilgili emniyet ihbar e-maillerine bildirin.

4. Yaptığınız şikâyet konuları sonucu eğer ISP(İnternet Servis Sağlayıcının) yurt dışı kaynaklı olması halinde Adli Makamlar tarafından İstinabe benzeri bir yolla işlem ve yurt dışı yazışma yapılabilecektir.


Peki bu internet suçları ile karşılaşmadan zarar uğramadan ne gibi önlemler almalısınız, yazmaya çalışalım.

1. Evinizde veya işyerinizde önemli bilgilerinizle ilgili konuları size ait bilgilerinizi, resminizi ya da doğum tarihinizin tamamını doğru kullanmayın ve özel güvenlik tedbirleri almadan internete bağlanmayın.

2. İnternette güvenliğin hiçbir zaman tam olmayacağını unutmadan hareket edin.

3. Öncelikle toplu sohbet sitelerinde bilgisayarınıza saldırmalarının kolay olacağını burada tanıştığınız kişilere güvenmemeniz gerektiğini unutmayın.

4. Burada karşılaştığınız kişilere sizin, yakınlarınızın adres, telefon, iş ve özel birtakım konuları ve özel bilgilerinizi vermeyin.

5. Yaptığınız mail ve yazışmalarda başka kişi ya da kurumlarla özel bir mail ya da Outlook benzeri yolla yazışmanız iyi olacaktır. Birlikte ticaret yapacağınız kurum ve şirketlere bazı yanlış bilgiler,

Size ait bilgileri kullanarak istek ya da para istendiğine dair bilgiler gelirse telefon ile yada emin olduğunuz başka yollarla irtibata geçin.

6. Tabi ki en son olarak asla bu ortamlarda çok güvenli olduğuna emin olmadıkça tanıştığınız kişilere kredi kartı bilgilerinizi paylaşmayın.


Güvenli ve sağlıklı bir çevrede yaşama dileklerimle. Sağlıcakla kalın.