nyildiz @ iskenderun.org

Ülkemiz öyle bir çemberinin içinde yer almış ki; AKP Hükümeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Amerikan ve Obama’nın çemberinden çıkamıyor. Amerika ülkemizi yönetenlere “Ya bu çemberin içindesiniz, ya dışındasınız” dayatmasına boyun eğen iktidarın kaybetmeme uğruna Amerika’nın yanında yer almamız bu ülkeye ve insanlarına neler kaybettirdi?

 

       AKP hükümeti 10 yıllık iktidarları döneminde büyükşehir yapılanması anlamında eyaletlere ve ayrımlaşmalara itildik. 12 Eylül öncesini hatırlayalım; bu ülkede sağ-sol ve dinciler vardı; solcular sol partileri, sağcılar sağ partileri ve dinciler kendi partilerin bağlı hareket ederlerdi. Hangi siyasi partilerde ise orada mücadelelerini yapardı.

 

       Ne yazık ki; AKP hükümetiyle bugün bunlar 10 yıllık iktidarları ve Amerikancı yaklaşımlarla maalesef yok edilmiş durumda. Bunların yerlerine insanları ayırmaya yönelik sen Sünni’sin, sen Alevi’sin, sen Kürt’sün ve sen Laz’sınız diye ayrıştırma ile ülke insanları karşı karşıya, bunun adına da Büyükşehir projesi diyeceksiniz!

 

       Yok ya…!

       Buna düpedüz ayrışma denir.

       Türkiye Cumhuriyeti’nin halkını küçük görenler elbette halkın tokadını yerler.

       Türk halkı çok badireler atlattı, bu badireleri de en kısa zamanda ders vererek atlatacağına inanıyorum. Çünkü çemberin içine alınmış Türk halkının üzerindeki ölü toprağını silkelediğini biliyorum. O ışığı en azından takip ettiğim kadarıyla göre görüyorum ve bu böyle de gitmeyecek… 

      

       Evet, böyle gitmez…

       Amerika’nın kuyruğuna takılan hükümetimiz bırakın çemberin içine sıkışmayı, bu ülkeyi derin ve içinden çıkılmaz çukurun içine girdiriyor.

 

       İç politikamızın hali belli. PKK ile uğraşmaktan ülkenin huzuru kalmamış, bir de buna da dış politikamızın ne kadar kötü yönetildiği eklenirse; bir Türk vatandaşı olarak sonumuzun nereye ulaşacağını tahmin bile edemiyorum.

 

       Bakın komşu ülkelerle dış politikamıza;

       Suriye ile düşmanız…

       Irak ile düşmanız…

       İran ile düşmanız…

       Rusya ile düşmanız…

 

        Peki ya Batı ile aramız maalesef yıllardır Avrupa Birliği’ne girme hayalleriyle Avrupa Birliği üye ülkelerine verdiğimiz ödünler de cabası.

 

        Bu ülke, bu kadar dünyada küçülmedi ama maalesef bu iktidarın yanlış yönetimi bizi nerelere sürükleyeceğini inanın bende bilemiyorum.