info @ iskenderun.org

İlk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı'nda kullanılmış olan Endüstri 4.0 terimi temel olarak Bilişim Teknolojileri ile Endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen, ana bileşenlerinden ilki Yeni Nesil Yazılım ve Donanım, ikinci ve belki de en önemli bileşeni ise Cihaz Tabanlı İnternet (İng. İnternet of Things) olan yepyeni bir konsepttir.

Bugünün klâsik donanımlarından farklı olarak Yeni Nesil Yazılım ve Donanım, düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedefidir. İkinci ve belki de en önemli bileşen ise Cihaz Tabanlı İnternet (İng. İnternet of Things), yeryüzündeki tüm cihazların birbiriyle bilgi ve veri alışverişi için kullanıldığı, her türlü araç gerece entegre edilmiş, sensör ve işleticilerle donanmış, İnternet bağlantılı akıllı elektronik sistemlerdir (Siber-Fiziksel Sistemler). Üretim sürecinde fabrikalardaki makinelerde siber-fiziksel sistemlerin kullanılması demek insanlardan neredeyse bağımsız olarak kendi kendilerini koordine ve optimize ederek üretim yapabilecek 'akıllı fabrikalar' demektir. Eğer Endüstri 4.0 stratejisi gerçekleşirse üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarının azalacağı, üretim miktarı ve kalitesinin ise artacağı öngörülmektedir.

Endüstri 4.0 genel hatlarıyla; robotların üretimi tamamen devralması, yapay zekanın gelişimi, üç boyutlu yazıcılarla üretimin fabrikalardan evlere inmesi, devasa miktarda ki bilgi yığınının veri analizleriyle ayıklanıp değerlendirilmesi gibi daha birçok yeniliklerle incelenebilmektedir.

Endüstri 4.0 daha çok fabrikaları etkileyecek gibi görünse de aslında gelecekteki sosyal hayatımızı, evlerimizi, okullarımızı, yollarımızı etkileyerek akıllanmalarını sağlayacak devrimsel bir yenilikle yaşayacağımız heyecan verici bir süreçtir. Dünyanın en zeki insanlarından biri” olarak tanımlanan fizikçi ve fütürist Prof. Dr. Michio Kaku "Tuvaletlerde çipler olacak ve likit biyopsi yapacak. Kanser genlerinizi size oluşmadan 10 yıl önce tuvalet söyleyecek. Üç boyutlu tasarımları evinizin salonunda yapacaksınız. İnsan organlarının çıktısını yazıcıdan alacaksınız. Kendi hücrelerinizden böbreğinizi salonunuzda üreteceksiniz."

Günümüzde "Gençler her şeyi Facebook’a yüklüyor. 15-20 yıl içinde duygu ve anılar da SMS olarak gönderilip, sosyal medyada paylaşılacak. İlk kullanıcılar çocuklar olacak diye geleceğe dönük öngörülerini paylaşırken Endüstri 4.0 ile gelecek olan değişimlerin ve hayatımızdaki yerinin ne kadar önemli olacağını vurgulamaktadır.

Endüstri 4.0 süreci ile umarım bugünlerde ülkemizin en çok ihtiyacı olan barışı da getiririz.

Saygı ve Sevgiyle