hasankorkmaz68 @ mynet.com

             Siyasetçi değil; başarılı bir sanayici, iş insanı. Hatay’ın en güçlü sanayici ailesinin bir ferdi. Hiç hesapta yokken, AKP’de siyaset yapan ve belirli bir mevki peşinde koşan insanların heveslerini kursağında bırakıp,  “Bu da nereden çıktı şimdi?” dedirten adam.  Siz bakmayın    “ Bizde parti disiplini var; yukarısı ne derse o.” şeklindeki açıklamalara. Tabii ki yukarısı ne derse o olacak; ama ilçede parti içi homurdanmaların olmaması mümkün mü ?

            Yakın zamanda, ilk kez bir dernek ziyaretinde yüz yüze geldik ve tanıştık kendisiyle. Arkadaşlarla birlikte yaklaşık 2 saatlik bir sohbet gerçekleştirdik. Siyaseti hiç bilmiyor. Yukarıda da yazdım ya, zaten siyasetçi de değil. İyi ki de değil. Klasik siyasetçi söylemlerinden bıkmış birisi olan benim, o sohbeti çekmem de mümkün olmazdı.

           Mensup olduğu partiyi destekleyen birisi değilim. Açıkçası ideolojimle de tamamen ters olan bir siyasi partinin içerisinde siyaset yapıp, bu şehre Belediye Başkanı olmak istiyor. Hayatımın hiçbir evresinde önyargılı olmamaya özen gösterdim. Mensubu olduğum derneğin de davetine icap ederken, önyargısız bir şekilde katılım gösterdim ve Sayın Tosyalı’nın neler söyleyeceğini, bu şehrin bir evladı olarak dinlemek istedim.

           Öncelikle şunu söylemek isterim ki, AKP İlçe Başkanlığında bütün hesaplar karışmış ve beklenti içerisinde olan birçok insan tepetaklak olmuş olsa da, Cumhurbaşkanı’nın emrivaki talimatıyla verilen bu kararından sonra hiç kimsenin sesini çıkarma gibi bir durumu kalmamıştır. Bana göre, adı Cumhur ittifakı olan; ama İskenderun için MHP’lilerin parti disiplini içerisinde kerhen destek verdikleri bu birliktelik, nasıl sonuçlanır hep birlikte göreceğiz. Hatay’ın belki de en güçlü ailesine verilen böyle bir görevden sonra sus pus olanlar, ya Fatih Bey’e destek verip birlikte çalışacaklar ya da kendilerine farklı siyasi alanlar yaratacaklar. Kısacası; bu durumu içlerine sindiremeyenlerin işleri bir hayli zor. Çünkü önlerine sürülen adayla ilgili il ve ilçe örgütlerindekilerin söyleyebilecekleri veya eleştiri yapabilecekleri her şey ellerinden alınmış durumda.

            Tekrar Sn. Fatih Tosyalı’ ya dönecek olursak; anlattıkları veya yapmak istedikleriyle ilgili benim açımdan tam bir tatmin söz konusu olmadı. Ziyaret ettiği dernekteki üyelerin sıkıntıları, çalışma şartları ve Belediye’nin bu duruma nasıl bir katkı sağlayabileceğiyle ilgili somut bir şey anlatamadı. Danışmanları bu ziyareti pek ciddiye almamış ve bence kendisini bu alanla ilgili yeteri kadar aydınlatmamışlar. Daha çok İskenderun’da iktidarın gücünü arkasına alarak neler yapabileceğini anlattı. Tabii ki bunları da anlatması gerekiyor; lakin ziyaret ettiğiniz derneğin ve üyelerinin ne gibi sorunlarla boğuştuğunu ve Belediye olarak neler yapabileceğinizi de öne çıkarmanız gerekirdi. Çünkü ziyaretiniz, öncelikle bu aktif derneğe olduğuna göre, orada bulunan üyelere bu içerikle ilgili izahatta bulunmak gerekirdi. Sürekli, öncelikle kazanmaya endeksli “ Hele bir seçimi kazanalım, sonra bakarız.” portresi çizdi. Sohbetin sonuna doğru benim sorumdan sonra “Sporun her türlüsüne imkanlar dahilinde destek vereceğim.” diyerek söz verdi ve ziyaretini sonlandırdı.

             Seçim nasıl sonuçlanır bilemem. Para, ihale, kariyer takıntısı olmayan bir adamın, bu şehre iktidarın nimetlerini ve Cumhurbaşkanı’yla olan özel bağları sebebiyle onun özel desteğini alacağını söyleyerek, İskenderun’a güzel hizmetler yapma gayesi olduğu aşikâr. Mevcut  partili Belediye’nin her ne kadar iktidarın nimetlerinden yararlanma gibi bir durumunu görememiş olsak da söylemleri, çabası ve duruşu samimi görünen Sn. Tosyalı’ nın, kazanırsa iktidarla dirsek temasından İskenderun için neler yapabileceğini hep birlikte göreceğiz.

              O ziyaretinden bir süre sonra İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Salonunda, “İskenderun Belediyesi 2024 Sözleşmesi” adı altında hazırladığı projelerin tanıtım toplantısı canlı yayınını sosyal medyadan dikkatlice izledim ve seçim kitapçığını özenli bir şekilde inceledim. “Hayal” olarak nitelendirebileceğim bir projesi yok diyebilirim. Lakin Feyezan Kanalı’nın bahsedilen 1. Bölümünden (E- 5’e kadar olan kısım) sonrasını derleyip toplamak çok zor. Hem bisiklet yolu için hem farklı amaçlar için bu mümkün değil gibi görünüyor.  

               AKP Belediyeciliğinin eski statlar yerine takıntılı bir şekilde yapmak istedikleri Millet parkı sevdası Fatih Bey için de geçerli olmuş. O, sadece ismini “Kent Park” olarak belirlemiş. Kaldı ki mevcut Belediye Başkanı zaten kentin tam ortasına bir tane Millet Parkı yapmış durumda. Yıkılacak eski stat için yeni bir yer gösterilmemişken, eldekinden de olmak pek doğru değil.  Kitapçıkta üniversite sahası içerisinde kalan bir alanda İskenderun’a spor tesisi kazandırılacak denilmiş.  Oysa zaten üniversite master planı yapılmış ve o master plan dahilinde şu anda orada 5000 kişilik bir stadyum yapılıyor. O alanda ikinci bir spor tesisi!... Bilemiyorum!... Mevcut stadın yeri pekâlâ 15000 kişilik yeni bir butik stat için alan, çevre ve trafik  olarak da son derece uygun. Bence bu tercih üzerinde durulmalıdır. Plaj, İskenderun’un bir gereksinimi, yapılacağı yerle ilgili İskenderunlularla konsensüs sağlanmalı.  Numune’nin üst tarafı, Çankaya’nın başlangıç noktasında Şehir Şelalesi de mümkün görünmüyor. Orasının heyelan bölgesi olduğunu İskenderun’u iyi bilen herkes bilir. Bunun gözden kaçırılmış olması ilginç.

               Bir dönem önceki CHP Belediyesi ve hayvan sevgisiyle tanıdığımız Başkanı Sn. Yusuf Civelek, uygun bir yerde hayvanlar için makul bir barınak inşa etmişti. O barınak halen duruyor. Hayvan barınağıyla ilgili “Geliştirilecek.” ya da “Standartı yükseltilecek.” denseydi daha çok iz bırakırdı. Aynı şey “Muhtar Konakları” için de geçerli çünkü mevcut başkan Sn. Seyfi Dingil hemen hemen bütün mahallelere, hizmete yetecek seviyede muhtar evleri yapmış durumda.

               Diğer sosyal projeler ise, hem ekonomik hem de sağlanabilecek alanlar olarak gerçekleştirilebilecek durumda. Peki bende iz bırakan proje var mı diye sorarsanız? Evet var; “Çocuk Köyü ve Çocuk Sokakları” projeleri güzel. “Şehir Kütüphanesi” projesi ise hem konum hem de mimari olarak harika diyebilirim. Ben çok beğendim. Seçimi başka bir aday kazanırsa bile, bu güzel projeyi mutlaka devreye sokmalıdır diye düşünüyorum.

               Yazımın sonunda, kim kazanırsa kazansın sonunda asıl kazanan İskenderun olsun diyorum. Diğer adaylar gibi Sn. Fatih Tosyalı’ ya da çıktığı bu yolda başarılar diliyorum.