dodicocuk @ hotmail.com

Güven 

Dostluk 

Hoşgörü,  yardımlaşma!

Sevmek; inanmak; takdir etmek!

Merhaba; kelimelerin gücüne inanan; bir kelimenin hayatı değiştirdiğini bilen kadim dostlarım;

Sıklıkla sosyal-medya hesaplarımızdan paylaştığımız; ama özüne inince hem anlamlarını, hem de yüklediği sorumlulukları unuttuğumuz kelimeler ve duygular!

Biz Akdeniz ülkesi olarak severiz; Baş tacı edip, unutmayı ve aldatmayı görüp yolumuzu çevirmeyi ve bolca; dedikodu yapmayı! Kızdınız mı? Bunlarla hiç mi karşılaşmadınız! .

Ve de genellikle yaptığımız ya da dahil olduğumuz dedikodular; görmeden, duymadan yaptıklarımızdır! Sözlerin gücü öyle etkilidir ki; Siz ne söyleseniz artık odur ; bu tanımadığınız ve kendini savunma imkanı olmayan bu insana verdiğiniz zararı asla tahmin edemezsiniz!

Kötülüğün, aldatmanın, dolandırmanın  ve kul hakkı yemenin moda olduğu, diziler, programlar biraz biraz değiştirmedi mi bizi! . 

Evet öncesinde de böyleydik ama; kalp kırmadan incitmeden yapardık tatlı dedikoduları;

Birbirimize inancımız ve güven duygumuz bitmemişti...

Lakaplar vardı hayatımızda,  Koca Yusuf'un kızı,  Pehlivanların oğlu ya da Narin Efe'nin damadı diye bilirdik birbirimizi o zamanlar, dolandırıcı,  entrikacı,  Yalancı  falan demedik! . Utanırdık bunları söylemekten; hem konuşan hem söyleyen pişman olurdu bu kelimeyi kullanmaktan!

Hayatımızda bu günlerde, sıkıntı, kriz, parasızlık, döviz, emlak, kredi borçları, sınavlar, kurslar, kazanmak hep başarmak vb. gibi kelimelerin içinde toplum olarak boğulmuş durumdayız! . Yüzlerimiz asık;  Hoşgörümüzü kaybettik! Birbirimize yardım etmek bir kenara; telefonla bile geçirilen zor günlerde birbirimizin yanında değiliz artık! 

Sabun köpüğü gibi olan dostluklarda; hızla yok olmakta; Başımızı kaldırıp; gelen baharın coşkusuna  bile bakamıyoruz! Oysa ne kadar güzel bir mevsimdir BAHAR! . Bir taraftan zorlarken kış onun gelişini; bulutları ile güneşi, engellemişse soğuk havası ile izin vermemişse Toprağa! Bahar bir mucizeyi gerçekleştirip;  bin bir rengi ile geldi!... Bana her zaman " Korkma Geçti " duygusunu yaşatır;  başımı okşayan bir anne gibi; Tüm sıkıntı ve üzüntülere rağmen geldi; Çiçekleri, böcekleri, kuşları, kurtları ile Tazeledi bizleri;

Kurbağa sesleri tüm gece konser veriyor, dev bir koro ile; Sabahları kuşlar, sıra gözetmeksizin şakıyorlar; Çimenler tüm coşkusu ile yeşile boyadı toprağı; Ve şaşkın; Badem ve çağla ağaçları açtınız; Korkmadan Mart ayının gazabından! Aslında biliyor! ... Her seferinde bu erkencilerin çiçeklerini döküyor ama Bahar gücüne inanıyor! Bir daha, bir daha ve bir daha Kulak verdiğinde; olumsuz tüm kelimeleri alıyor üzerinden; kasvetli ve kötü kelimeleri! Kanat takıp uçasın geliyor! Biraz yorgun, miskin ve boş vermiş yapıyor insanı! Tüm şair ve yazarlar; Bahar daki aşklardan yeni başlangıçlardan bahsetmez mi? 

Tek kelime söylemeden gelen Bahar; bize ne kadar çok şey anlatıyor aslında!

Silkelen tekrar dene inanmayı kaybetme, güven ve iyı ol diyor! Tüm zorluklara rağmen iyiliğin gücünü anlatıyor aslında! Özümüzde var olan ama karanlık sözlerle üstünü örttüğümüz! Güzel duygularımızı, naftalinli kokusunu silkeleyip tekrar alalım mı hayatlarımıza!

Benim hayatımda tüm güzellikler Baharla geldi; Ben bu ayların çocuğuyum! Bu aylarda tanıştığım eşimle yol arkadaşımla; Bu güzel aylar verdi bana Güzel oğlumu ve Bal kızımı; Bütün başlangıçlarım bu aylarda oldu! Ben inanıyorum içimizdeki Bahara! 

Tüm olmazlara; engellere rağmen;  bir kere daha deneyelim; inanmayı, güvenmeyi, dost kalmayı! Bence yaparız! Her zaman fark yaratan ve iyiliğin peşinde koşanlardan  olmanızı diliyorum! Hoş geldin Bahar!

Sevgi ve Saygılarımla....