avukatcihangir @ hotmail.com

2013’e Girdiğimiz Bu Günlerde Yeni Yargı Paketleri  VE yeni düzenlemeler söz konusu:

-İlki işyerlerine getirilen sosyal güvenlik uzmanı ve işyeri hekimi ve sağlık çalışanı ki bu konu tamamı ile ayrı bir yazının konusu da olsa kısaca belirteceğimiz husus artık apartmanlarda ve hafif tehlike içeren işyerlerinde sağlık çalışanı bulundurma zorunluluğunun yeni bir düzenleme ile kaldırıldığı.

-Anayasanın yeniden yapılması hususunda mutabakat arayışı hala sürmekte o yüzden bu konuda şimdilik yorum yapmayacağız.

-Yeni yargı paketi ki daha çok öne çıkan, konulardan biri de yerel kamu görevlilerinin adam öldürme, kasten yaralama ya da bunlara sebebiyet verme gibi suçlardan dolayı soruşturulması veya kovuşturulması için izin şartı kaldırılıyor.

 

AİHM’in Türkiye’yi en fazla mahkum ettiği şikayetler arasında yer alan tutuklama ve tahliyeler konusu da yeni pakette düzenleniyor. 3. pakette tutuksuz yargılamalarda üst sınırın kaldırılması konusunda varılan mutabakatın ardından 4. pakette tutuklamalara karşı etkin bir itiraz mekanizması getiriliyor. Bu konuya ilerde tekrar döneceğiz.

 

Bir de ticaret kanunun uygulamaları ki konusunda zaten önceden yazmıştık.

- Konutlarda KDV Oranlarıyla ilgili uygulamalar kafayı çok karıştıran tarafımıza en çok sorulan sorulardan kısaca şöyle diyelim; büyükşehir dışında konutlarda oran değişmemiştir. Büyükşehirde ise ticari nitelikte olan ve 150 m2 altında olan konutların tesliminde oran %1 den arsanın birim m2 değerine göre %8-%18 e yükseltilmiştir.

Kısaca değineceğimiz son konu ise e-reçete dönemi artık hastalara kağıt reçete verilmeyecek eczaneler sistem üzerinden kontrol ederek ilaç verecekler. Ancak  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, 15 Ocak'tan itibaren zorunlu olan e-reçete uygulamasının hastalara kağıt reçete verilmeyeceği anlamına gelmediğini duyurdu.

 

Hekimlerimiz, hastalarının ilaçlarını SGK'nın sisteminden e-reçete ile girecek, ancak bunların çıktısını alıp hastasına verecek. Eğer sisteme şifreyle girmişlerse bunları mutlaka imzalayıp kaşelemeleri gerekiyor. Sisteme e-imza ile girenlerin ise ıslak imza zorunluluğu yok. Zaten e-imza hukuki açıdan ıslak imzaya eşdeğer. e-imza ile sisteme girildiğinde çıktının altında bu ibare görülebiliyor” dendi, bunu da duyurmuş olalım…

 

Neyse Asıl konumuza gelelim:

Yeni Sosyal Güvenlik Yasası sayesinde esnafın borçlarına yeniden yapılandırması ve Bağ-Kur prim borçlusunun affı konusu,

30/04/2008 öncesi 5 yıllık Bağ-Kur prim borçları silinecek. Başvuru da gerekli değil üstelik.

Yeni SGK Yasası, esnafın borçlarına yeniden yapılandırma imkanı sağlarken, prim borçlarına da af sağlandı. Borçlar otomatik olarak silinecek. Üstelik başvuru zorunluluğu da yok.

Bugün itibariyle prim borcu olan ancak bunu ödeyemeyenlerin sigortalılıklarını durdurmak suretiyle prim borçlarını sildirmelerine de bir engel bulunmuyor. Primlerini ödeyebilecek duruma gelirlerse yine kuruma başvurarak prim borcunu ödeyebilir, silinen günlerini geri kazanabilirler.

 

YAPILANDIRMA OLANAĞI,

Kanunla SGK’dan emekli aylığı alırken esnaf olarak tekrar işyeri açan, eski primi ödemeyenlere de yapılandırma yapabilecek.

Yukarıdaki konumda olan esnaf 3(üç) ay içinde başvuracak ve prim borcunu yapılandırabilecektir. Duyumlara Göre 600 bine yakın esnaf prim borçlarının yapılandırmasından yararlanabilecek.

Zengin içerikli ve bilgi dolu bir yazı kaleme almaya çalıştım, umarım yararlı olur.

Yeni yazımızda görüşmek üzere Sağlıcakla Kalın…