cahidegali @ gmail.com

Sevgili Öğrenciler,

Emeklerinizin karşılığını alacağınız, geleceğiniz için bir adım olan lise yolculuğunuzu belirleyeceğiniz sınava gireceksiniz. Bu zorlu süreci tamamlarken sınav öncesinde, sınav anında, sınav sonrasında ve sınav arasında nelere dikkat etmeniz gerekir?

İşte bir çırpıda okuyup aklınızda tutmanız gerekenler;

SINAV ÖNCESİ

Başardıklarını bir düşün!

Başaracaksın buna inan ve başardığını hayal et. Hedeflediğin yerde olduğunu hayal ettiğinde neler hissediyorsun?

Bugüne kadar başardıklarını hatırla ve en önemlisi çalışmalarının verdiğin çabanın karşılığını mutlaka alacağını sakın unutma. Sınavlar yapabildiklerini ortaya koyabilmen için bir fırsattır. Sınavdan önce yeni bir bilgi öğrenmek yerine, öğrenmiş olduğun bilgileri gözden geçirebilirsin.

Bugün kendini yoracak bir aktivitede bulunma ve her zamanki saatinde uyu. Ne daha erken ne daha geç!

SINAV SABAHI

Her zamanki gibi bir sabaha günaydın!

Her zaman yaptığın gibi bir kahvaltı yap.

Her türlü ihtimali düşünerek saat 09:00’da sınav yerinde olacak şekilde evden erken çıkmalısın.

Fotoğraflı sınav giriş belgeni ve geçerli kimlik belgeni yanına aldığından emin ol.

SINAV ANI

Yapabildiklerini gösterme vakti!

Kendinle olumlu konuşmalar yapma zamanın geldi. Örneğin, ’Bugüne kadar verdiğim emeği ve gösterdiğim çabayı ve öğrendiğim tüm bilgileri ortaya koyacağım.’ ‘Zorlandığım soru herkes için zorlayıcı olmalı.’ vb. Bu olumlu iç sesin seni oldukça rahatlatacak.

Heyecanın sınavını yapmanı engelleyecek bir düzeye ulaşırsa ara ver 2-3 saniye derin nefes al ve yavaşça bırak. Bu nefes egzersizi heyecanını yönetmeni sağlayacak.

Bir soruya takıldığında veya soru ile uğraşırken aklına başka düşünceler geldiğinde 10 saniye ara ver sonra soruya devam et veya diğer soruya geç.  Bu teknik zamanını kontrol etmen açısından oldukça önemli!

Sorunun cevabında kararsız kaldığında, o soruya cevap olamayacak şıkları belirle ve ele, geriye kalan şık içine çok sinmese de onu işaretle.

Kodlamanı her sorudan sonra yapmalısın, bu bir zaman kaybı değil aksine kaydırma yapmanı ve soru işaretlemeni unutmanı engelleyecek bir yöntem!!

SINAV ARASI

Zaman ileriye dönük akar ve geçmişe takılmak, şimdiyi ve geleceği kaçırmana neden olur!

İlk sınav nasıl geçmiş olursa olsun, diğer sınavın ile ilgili düşüncelere yapacaklarına ve dikkat etmen gerekenlere odaklan. Sayısal sınavda zamanını verimli kullanman gerektiğini unutma.

SINAV SONRASI

Tatil zamanı, tercihlere kadar iyi tatiller.

Verilen her emeğin, gösterilen her çabanın mutlaka bir karşılığı olduğunu aklınızdan çıkarmayacağınız başarılı bir sınav dilerim.