nyildiz @ iskenderun.org

Tarih 22 Ekim 2004 www.iskenderun.org yayın hayatında…

 

Bu tarihten üç yıl öncesi…

Gazeteci arkadaşım kadim dostum Ufuk Aktuğ yanıma geldi, Necati seninle birlikte internet gazeteciliği yapalım, ne dersin?

 

-Nasıl olacak ufuk bu?

 

-İkimiz de İskenderun’da uzun yılladır gazetecilik yapıyoruz; tabii internet gazeteciliği daha henüz yeni ve ağır. İnsanlar elleriyle dokundukları, hatta mürekkebi bile ele çıkacak saman kağıda basılı gazeteden haber takip edilen bir dönem ama gün gelecek haber gazetelerden çok insanların cebine kadar girecek internetten takip edilecek, dedi.

 

www.iskenderun.org’un ilk temelleri 22 Ekim 2004’den üç yıl önce, Bilgisayar programcısı aynı zamanda internet Cafe işletmecisi arkadaşımız Halit Tunç’la birlikte üç arkadaş tarafından atıldı. O dönemde digital fotoğraf makineleri çok yaygın değil, filmli makineler kullanılıyor.

Bize uzak olan bir alanda habercilik yapmaya başladık. O zamanlar gittiğimiz haberlerin fotoğraflarını fotoğrafçıda tabettirip, tarattıktan sonra haberi de içerisine koyduğumuz 1.44 Mgb disketlerle taşıyıp, İnternet Cafe işletmecisi arkadaşımız Halit Tunç’a getiriyorduk, o da sayfaya yerleştiriyordu. O dönemlerde yerel haberleri internet olan her yerden www.iskenederun org adresi üzerinden, gazetelerden önce güncel haliyle veriyorduk.

Tabi internet bugünkü gibi çok yaygın değil, ilk etapta haber sayfamızı iki yüz üç yüz kişi takip ediyordu. Bu konuda okuyucu (Ziyaretçi) sayımız yavaş yavaş artıyordu ancak üç arkadaşın diğer işlerinin yoğunluğu yüzünden bu alana ara vermek zorunda kaldık.

 

Bu ara yaklaşık 9 ay sürdü. Yeniden yapılanmak ve işin daha profesyonelce yapılabilmesi için hem teknolojik takviye hem de ekibe birlikte yol arkadaşı olarak Gazeteci arkadaşlarımız Halit Sapmaz ile İdris Aydoğan da katıldı.

 

…Ve 22 Ekim 2004 tarihi yeniden başlangıç için milat oldu, www.iskenderun.org. Zaman içerisinde kendini geliştirerek kesintisiz olarak yayın hayatında 14. yılına girdi.

 

2001’lerde Ufuk Aktuğ’un dediği gibi gerçekten her şey çok hızlı ilerledi, gelişti teknolojinin tüm nimetlerinden faydalanarak bugün Hatay ve bölgesini kapsayan haberleriyle ‘habere atılan imza’ sloganıyla herkesin güvenini kazanmış bir portal olarak İskenderun’un adını dünyaya duyurma misyonunu da başarıyla yerine getirmeyi sürdürüyor www.iskenderun.org...

 

Ufuk Aktuğ, Halit Sapmaz, İdris Aydoğan Halit Tunç ve benim de içerisinde bulunduğum bu platform; Erkin Hastürk, Müslüm Kızıl, Ramazan Güntay, Hasan Korkmaz, Doç. Dr. Cumali Sabah, Hasan Şadi Kocagazioğlu, Şenol Akyıldız, Doç. Dr. Selin Sayın, Av. Cihangir Cayrıncı’nın yazıları, Adil Coşkun’un Erzin’den haber desteğiyle gün geçtikçe ziyaretçi sayısını katladı.

 

Doğu Akdeniz bölgesinde etkin internet haberciliğinin öncü ve güvenilir portalı olarak herkesin sevgisini kazandı. Halkın haber alma özgürlüğünü, zikzaksız, yansız, yalın olarak kullanan ekibimiz ve gönül bağı kurduğu ziyaretçileriyle on dördüncü yılına girmenin haklı gururunu yaşıyor.

 

Bugün günlük elli bini aşkın çoğul ziyaretçi trafiğiyle her geçen gün ziyaretçi sayısını arttıran www.iskenderun.org haber portalımıza reklamlarıyla destek veren, cep telefonlarından tabletten, bilgisayardan giriş yapan tüm takipçilerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.