nyildiz @ iskenderun.org

Milli Eğitim Bakanlığı öyle bir karara bir imza attı ki bu karar son istatistiklere göre Türkiye’de 550 bin öğretmen,10 milyon veli ve 20 milyon kadar da (3-18 yaş) öğrenciyi ilgilendiren kılık kıyafet serbestliği sonucunun ne olacağını bilmeden karar olması büyük bir yanlışa bence imza attılar.

Türkiye’de 10 milyon veli ve 20 milyon öğrenciyi ilgilendiren bu kararda bu insanlara danışılmadan ‘ben böyle istiyorum’ Başbakan böyle istiyor diye bunca insanları hiçe sayamazsınız.

Kıyafette serbestlik gelince acaba bu kararı verenler gerçekten de halkını mı düşünmüşler yoksa siyasi çıkarlarını mı düşünüyorlar.

Bunu halkımız nasıl yorumlayacağını tahmin edebiliyorum.

Neymiş çocuklar serbest kıyafet giysiyle istedikleri kıyafetleri giyecekler ve tek tip önlüklerden kurtulacakları ve aile ekonomisini rahatlatacağından dolayı 10 milyon veliye ve 20 milyon öğrenciye danışma gereği bile görmeden ben kararımı aldım diyeceksiniz.

Yok böyle bir şey!

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Bey siz sokakta çocuklar yürürken denk gelip gördüğünüzde, mesela, ilköğretim öğrencisi olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

Tabii ki önlüğünden, formasından…

Çünkü ‘kimlik’tir önlük.

Tek tipi kaldırmak felakettir.

Neden felaket biliyor musunuz, öncelikle hani bütçe katkı sağlar dedikleri ve tek tip önlüğü kaldırdığınızda bir veli bir yerene beş ödeyecektir.

Çünkü çocuklar sürekli kıyafet değiştirmesi bir de bunlara marka aşkını eklerseniz. Aile bütçesine ne kadar zarar vereceğini siz tahmin edin. Bununla kalmayıp serbestlik adına bir tinerci ve farklı insanların okula geldiğinde bu kişileri nasıl ayırt edeceksiniz?

Bütün bu olaylar yaşanırsa sorumlusu kim olacak?

Halbuki tek tipte bir öğrenci kıyafetini 5 gün boyunca giyebiliyor.

Öğrenci olduğu ayırt edilebiliyor.

Bence bu işten acilen dönülmesi ülkemiz adına en hayırlısı olur.