kocagazi @ gmail.com

Demokrasilerde, seçimlerle seçtiğimiz siyasilere devlet idaresini teslim ediyoruz. Bayrağı altında yasadığımız devlet ehil ellerde olursa bizler millet olarak huzur ve güvende kalırız. En basit bir iş için bile uygun usta, bilgi ve beceri ararken milleti yönetecek olanlarda üstün vasıflar aramazsak çok büyük bir hata etmiş oluruz ki bunun bedeli ağır olur.

 

Ben bu sayfada genel olarak Enerji kaynakları, petrol,  doğalgaz gibi stratejik maddeleri ve bu maddelerin dünya siyasetine olan etkilerini yansıtmaya çalıştım. Ancak ülkedeki siyasi gerginlikler ve siyasi ortamlar bu konuda fikrimi belirtme ihtiyacını doğurdu. Çünkü her ne kadar bir mühendis olsam da siyasi bir kimliğimin olduğun da tüm çevrem bilir.

 

Türk Milleti adına Türk Devletini yönetecek kişilerde birçok özellik aramamız lazım. İnsanları idare etme sanatı, sanatların en zorudur. Yetkilerini doğru kullanacak, isabetli emirler verecek, hayati kararlar alırken kendi hayatını icabında taşın altına koyabilecek, dürüst, vatanını seven, fedakâr insanları bulup idareyi onlara emanet etmek zorundayız.

Doktor, Avukat, Mühendis, Ekonomist, yetiştirmek için yıllarca eğitimi şart koşuyoruz. Sanayici veya esnaf olmak için mesleğinin icap ettirdiği bilgi ve tecrübeyi arıyoruz. Ancak siyasette onu adamı, benim adamım hissiyatıyla makamlara ehli olmayanlara rahatlıkla teslim edip hizmet bekliyoruz. Türkiye en basit bir örnekle hayatında deniz görmemiş bir bölge milletvekilini denizcilikten sorumlu devlet bakanı yapabilmiştir. Eğitimci olmayan milli eğitim bakanları, Ekonomiden anlamayan devlet adamları uzun yıllar koltuklarda sadece oturup kendileri gibi hak etmeyenlerin devlet dairelerine atamalarını yaptılar. Böyle bir sistem asla sağlıklı yürüyemez işi ehline tevdi etmek zorundayız.

 

İktidar ve muhalefet olmanın getirdiği pozisyonlarda yüksek milli şuur ve vatanseverlik duygularıyla nasıl hareket edilmesi gerektiğini, tüm siyasi partilerin ana kadroları bilmek zorundadır. İç siyasetteki çekişmeler, kavgalar, rekabet ve polemikler milli bir konuda ön plana çıkmamalı ve her Türk siyasetçisi ülke menfaatlerine göre hareket edebilme olgunluğuna sahip olmalıdır. Belki de her seçimden sonra meclise giren milletvekillerine yemin öncesi hızlandırılmış siyaset kurs ve imtihanı uygulaması getirmek de bir çare olabilir.

Milletvekilli olabilme şartlarına, geçmişinde ihanet ve şaibe gibi büyük suç olanların seçime giremeyeceği şartı eklenmelidir. Mümkün olabilen en bilgili en ahlaklı, en dürüst, kişilerden teşkil olan bir meclis muhakkak ki daha başarılı olacaktır.

 

Maddeler halinde bir genelleme yaparsak aşağıdaki vasıflara uygun insanları seçmemiz her bakımdan doğru olacaktır. Pek tabii kusursuz insan olmaz ancak kusuru minimuma indirmek hepimizin görevidir....

 

SİYASET ADAMINDA BULUNMASI GEREKEN VASIFLAR

1-Nazik, fikir terbiyesi almış, nezaket kurallarına dikkat etmelidir.

2-Sağlam karakter sahibi olmalıdır.

3-İnsanların kendisi için ne düşündüğüne dikkat etmelidir.

4-Yalan söylemekten, yalan vaatlerde bulunmaktan sakınmalıdır.

5-Bilgi ve cesaret sahibi olmalıdır. Bozgunculara, fesatçılara fırsat vermemelidir.

6-Emenate ehil olmalı, yakınlarının nüfuzundan yararlanmasına müsaade etmemelidir.

7-İyiliğe çağır açan örnek insan olmalıdır.

8-Tatlı dilli, güler yüzlü, merhamet, şefkat sahibi olmalıdır.

9-Cömert olmalı, israftan kaçınmalıdır.

10-Vatanına, milletine bağlı olmalı, milli ve manevi değerleri korumalıdır.

11-Konuşacağı ve susacağı zamanı bilmeli, yerinde, zamanında konuşmalı, her konuda konuşmamalıdır.