nyildiz @ iskenderun.org

Yurdum insanı neye, niçin, neden vekâlet ettiğini ne kadar biliyor? Vekaletin hayatlarında ne denli önemli olduğunu biliyor mu acaba? Bakın Osmanlıca ve Türkçe sözlükte vekâletin anlamı ne olduğunu açıklıyor.

 

      Vekâlet; vekillik birisinin namına iş görme, kendi namına hareket etme salahiyetini başkasına verme, bakan nezaret vekilin gördüğü bina anlamını taşır.

 

      Bu gün Türkiye toprakları içinde yaşayan yurdum insanı, elindeki vekaletlerini dört yılda bir seçimlerle ülkeyi yönetecek başbakanını, bakanı ve vekillerini verdikleri oy, yani bir nevi kendi adlarına vekalet verip temsil haklarını inandıkları kişilere veriyor.

 

      Peki bizler, bizi yönetecek kişileri temsil hakkı verirken, bizim vekaletimize ne kadar sadık kalıyor, ne kadar biat ediyorlar?

 

      Bunu her Türk vatandaşı, özellikle hangi siyasi partiye vekâlet verecek ise çok iyi düşünmesi gerekiyor. Avrupa ile Türkiye’de seçilen başbakan, bakan ve vekiller arasında halkın temsil haklarını kendi vatandaşların adına nasıl kullandıkları yaptıkları icraatlarla göstermektedir.

 

      Avrupa’daki bir başbakanı, bakanı ve vekilin yaptıkları tüm icraattan sorumludur. Halkın istemediği icraatlar ve bulundukları konumları ne olursa olsun, çıkarlarını kötüye kullanırsa seçilmiş insanlar hemen istifa ediyor veya başarısız olduğuna inanıyorsa kendi hayatlarına  son vermeyi dahi göze alıyorlar.

 

      Çünkü onları o mevkiye oylarıyla getiren halka sorumludurlar. Ya Ülkemizde seçilmişlere halk tarafından verilen vekâlete ne kadar sadıklar, ne biat ediliyor? Avrupalı parlamenterle seçilmiş Türk parlamenter arısında uçurumlar var.

 

      Ülkemizde başbakan, bakan vekiller, yanı halkın oylarıyla gelen bu insanlar, ülkenin çıkarını, menfaatlerini kötüye kullanmış, kimin umurunda.

 

      Kötüye kullansan bile bırakın o makamdan istifa etmeyi, aksine o makamın daha üst mevkisine terfi ediliyor.

      Avrupalı parlamenter, halkına biat eder. Ülkemizde halk kendi vekâletini vermesine rağmen parlamentere biat ederler.

 

      Ne diyelim, daha kendi elimizdeki vekâlet gücümüzü yurdum insanı olarak bilmiyorsak bizleri yöneten akıllılar çok olur.

      Biz bu kafa ile daha çok Avrupa hayallerini kurarız.

 

      Kendi gücünü ve hakkını koruyamayan verdiği vekâletin akıbetini, hesabına soramıyorsa bu ülke kötü yönetiliyor demektir.

 

      ‘Bu ülkenin hali ne demeyeceksiniz ve başınızı kuma gömmeyeceksin.

 

       Asilsen, işini yapmayan vekili azletmelisin.

 

       Azletmelisin ki, ülke doğru yönetilsin.