Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Sürekli yaptığımız şey neyse, bizde oyuz.

 

Çocuklarımız uzunca bir tatil arasından sonra okullarına, arkadaşlarına ve yepyeni bir öğrenme sürecine koştular. Onların bu heyecanlı başlangıcını devam ettirecek, öğrenmeyi öğretmeye çalışmamız gereken ve alışkanlık haline getirmemiz gereken bir motivasyona ihtiyaçları var sanırım. Bu motivayonu sağlayacak içsel bir güce sahip olmaları için de, dışsal diretmelere (ceza, baskı, vs.) değil de, kesişme noktası MERAK, ARZU ve BECERİ olan alışkanlıklara  ihtiyaçları olacak. Bu yönde yapılan bütün bilimsel çalışmaların, etkili öğrenmenin, etkili bir alışkanlık haline getirilmesi yönünde fikir birliğinde olduğu bilinmektedir.

Önemli varlıklarımız; Çocuklarımızın geleceği için büyükler olarak çok doğru modeller olamadık sanırım. Onların endişelenmesine, korkmasına, kaygılanmasına ve kafalarının karışmasına neden olduk. Bunca okumuş, eğitimli meslek sahibi büyüklerinin bile dehşete düştüğü ve deniz suları çekildiğinde altından çıkanların şaşkınlığıyla sarsıldığı 15 temmuz'dan geçtik.

Oysaki bize büyüklerimizin verdiği değerler vardı, böyle zor zamanlarda sarılmamız için; Doğru olmak, vicdanlı olmak, hak yememek, erdemli olmak..

15 Temmuz'dan sonra kişisel olarak sorgumu yaptığımda, çocuklarımıza vermemiz gereken en önemli içsel gücün; onlara ilkeli yaşamanın ve değerlere sımsıkı sarılmanın öğretilmesinin önemini ve bu öğretinin vatan kurtardığını anladım.Teşekkürler ilkeli yaşayan ve değerleriyle ülkemize sahip çıkan bütün ülkem vatandaşlarına. Lütfen değerlerimizi özellikle öğretme misyonuna sahip olan bireyler olarak yeniden gözden geçirelim. Unutmayalım ki çocuklarımız yaptığımızı yapıyor, alışkanlık haline getiriyor ve alışkanlıklarda bizi biz yapan kimliğimize dönüşüyor.

Bizler gibi çocuklarımızın da gidecek bir başka vatanı yok. Onlara öğrenmeyi öğretirken, ki başarılı, etkin, mutlu bireyler olmanın en etkili alışkanlığıdır sürekli öğrenme; birey olarak da ilkeli ve vicdanlı olmayı öğretmeliyiz. İlkelerimizin merkezinde para, menfaat, koltuk gibi dışsal, kapitalizme dayalı değerler değil de; ne olursa olsun dürüst olmak, vicdanınızın rehberliğinde kararlar almak ve hak yememek gibi bizi hep ilkeli kılan değerlere sahip olmamız gerektiğini öğretmek.

Bir birey olarak hedefimiz; ilkeli yaşamayı öğrenmiş ve toplumsal değerlere bağlı nesillere gelecekte bu cennet vatanı emanet etmek umuduyla.....

Sürekli yaptığımız şey neyse, bizde oyuz.

O halde mükemmellik bir edim değil, bir alışkanlıktır.

                                                                              ARİSTOTELES


03.10.2016

Arkadaşına Gönder Yorum Yaz Yazdır
Yorum (0)
  Pegem
Pegem
Ercan Gida