Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

100. Yılında Rotary Kulübü ve Projeleri

 

İskenderun’da 30 yıldır sosyal aktiviteler içerisinde hizmet veren ve verdiği hizmetlerle de insanların eğitiminden, sağlığına kadar birçok konuda çözüm üreten Rotary kulübünün 100. yılındaki ilk bayan başkanı Bahar Turan.

Bahar Turan ile Rotary kulübünü konuştuk. Arsuz ‘ da hafta sonu ailesi ile dinlendiği bir zamanda Rotary’ nin ilk bayan başkanının bulup konuştuk.  Güler yüzlülüğü sıcak karşılaması ile Rotary Kulübünün en parlak dönemini yaşayacağını bizlere hissetti. Bayan Turan İşinden ve ailesinden zaman ayırarak İskenderun’a insanlara hizmet alanında yeni projelere imza atmak için mücadele veriyor. İskenderun Rotary Kulübü’nün dönem başkanı Bahar Turan’a herkes tarafından ifade edilen Rotary sadece zenginler kulübü. Zenginlerin bira raya gelerek oturup yemek yiyip içip konuşmaktan ileri gidemiyor düşüncelerine açıklık getirdi.

Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesini başarılı bir şekilde tamamlayarak Açtığı eczane ile iş hayatına atılan Bahar Turan’a ilk sorum neden Rotary kulübüne üye oldunuz diye başlamak istiyorum.

Okulu bitirdikten sonra evlilik ve iş hayatı oldukça benim zamanımı aldı. Hayatımdaki düzeni sağladıktan sonra Sosyal aktivitelerle toplumun yararına bir şeyler yapmak isteğim her zaman vardı.  Hizmet etme anlamında kendimdeki eksikliği gidermek için Rotary kulübüne üye olmaya karar verdim.

Rotary kulübü ne yapıyor. İşlevi nedir?

 Rotary Kulüp hizmet kulübü. Uluslararası bir kulüp Dünyanın dört bir yanında kulüpler ve çok sayıda üyeleri bulunmaktadır. Kulübe girerek sosyal aktivitede bulunmak isteyenler üye olur ve çalışırlar. Belirlenen projeleri hayata geçirmeye çalışırlar. Sağlıktan, eğitime birçok konuda çalışmaları vardır ve devam etmektedir de.

Bugüne kadar ciddi anlamda Rotary kulübünün yaptığı çalışma var mı?

Tabi ki var. İskenderun için en önemli ve büyük bir proje var ki o da İskenderun Rotary Anadolu Meslek Lisesi ‘ni hizmete açmak olmuştur. Bu okulun tüm ihtiyaçları yine Kulübümüz tarafından karşılanmaktadır.

Başka bir projeniz var mı?

Proje ve çalışmalar bitmez hizmet kulübüyüz dedik ya onun için sırayla ivedilik durumuna göre projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz. Örneğin İskenderun’a Arsuz bölgesinden gelen çok sayıda lise öğrencisi var. Onların uzun ve tehlikeli yolculuğu yaşamamaları için Arsuz’ a bir lise yapmak için 5 Rotary kulübü bir araya gelerek proje üzerinde duruyor.

Rotary Kulübü için Zenginler kulübü, Hıristiyanlar kulübü diye ifade ediliyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Yanlış bir düşünce. Bunun nedeni yine bizleriz çünkü Rotary kulübünü tam anlamıyla anlatamamışız. Doğrudur zenginler vardır kulüpte. Zaten amaç hizmet vermek üyelerin durumu iyi olacak ki belirli hayat standardına ulaşmış olacak ki hizmet edebilsin. Her dinden Dünyanın dört bir yanında bir çok üyesi var hiçbir sorun yaşamadan hizmet etmeye devam ediyorlar.

Başka neler yapıyorsunuz. Çalışmalarınız neler ?

Yılladır geleneksel hale getirilmiş ortopedik engeliler yaz kampı yapılmakta. Bu bize büyük bir haz veriyor. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanından gelenler iyi bir tatil yapıyor.Bu yıl en çok katılımı sağladığımız bir yıl 46 kulüpten 6O  engelli yaz kampına geldi. Onların eğlenmeleri birbirleriyle tanışmaları ve kaynaşmalarının ardından evlerine döndüklerinde arkadaşlıklarını sürdürmeleri bizleri çok mutlu ediyor.

Ayrıca öğrencilere burs veriyoruz . Gücümüzün yettiği kadarıyla her yıl düzenli olarak burs vermeyi sürdürüyoruz. İskenderun için çok önemli olan eğitim konusunda da projemiz var. Okuma yazma bilmeyenlere okuma yazma kursları düzenleyerek eğitim almalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bunu da  hayata geçirmek için hazırlıklarımız sürüyor. Kolaylaştırılmış okuma yazma eğitimi adı ile yapılacak bu eğitim seferberliğinde   özellikle varoşlarda Gül tepe , Esen tepe mahallelerinde  okuma yazma  kursları açacağız.

Devamlı sağlık taramaları  yapıyorsunuz. Bu taramaları başka dernek ve kulüplerde yapıyor. Siz daha farklı alanlarda neden sosyal hizmet vermiyorsunuz ?

Sağlık insanların önemli bir sorunu. istedikleri zaman istedikleri kadar sağlık hizmeti alamayanların ayaklarına gidiyoruz. Bugün sağlık ocağı doktoru olmayan köylerimiz var. Ancak biz sağlık kontrolünden geçirdiğimiz insanlarımıza farklı hizmetlerde vermeye çalışıyoruz. Örneğin  Psikolojik olarak sorunları var mı  diye uzman hekimlerimiz tarafından toplu veya birebir terapiler uyguluyoruz.

Rotary’ nin ilk bayan başkanı Bahar Turan’ın sohbetimiz sırasında gülen yüzü , hizmetlerden bahsettiği zaman parlayan gözleri  bulunduğu görevde ve verdiği mücadelesi  Rotary içerisindeki  hizmet çıtasını  daha da yükselteceği görülüyor.Sohbet sırasında çektiği bir de acı vardı ki Bahar Turan’ın oda batan Ulla gemisinin verdiği zarardı. Biz bunu da sorduk .

Konuşmalarınızın arasına zaman zaman Ulla’ gemisinin batmasıyla yaşanacak olumsuzluklar diye bahsediyorsunuz. Nedir sizce bunlar ?

Hatalar yapılmıştır. Ne olursa olsun sonuçta şuanda bu gemi batmıştır. Çıkmadığı taktirde insanlar psikolojik olarak olumsuzluklarını yaşayacaklardır. Bakın geminin battığı günden itibaren denize giren yok. Yazlıklarını insanlar erken terk etti. Birde yurt dışından duyanların bakış açısı. Bu beni derinden üzdü. Aklımdan çıkartamıyorum.

Kulüp olarak yaşadığınız sorunlar nelerdir ?

Üye sıkıntımız oluyor. Üyelerimizin çoğunluğu işadamlarından oluştuğu için sosyal aktivitelere zaman ayıracak,  koşturacak üyelere ihtiyacımız var. İş yoğunluklarından dolayı üye olmaktan çekiniyorlar. Onlara sizin aracılığınızla hayatın renkli yüzünün sosyal aktivitelerde bulunarak ihtiyacı olan insanlara ellerini kulübümüz aracılığı ile  uzatarak yapacağınız hizmetlerde mutluk duyacaklarını söylemek istiyorum.

İskenderun’un sorunları nelerdir ?

İskenderun çok güzel bir kent Deniz kıyısı ve insanların sıcak kanlılığı ile harika bir şehir. Yalnız Turizm den istediğini hak ettiğini bir türlü alamamış. Biraz devletin desteği ile altyapıya verilecek olan önem bölgemizi canlandıracak. Her zaman sanayimi ,turizm  kentimi tartışmaları oluyor. Bence iki kimliği de kullanabilecek güce sahibiz. İnsanlar Finlandiya’dan on beş gün için gelip İskenderun da Arsuz da tatilini geçiriyor. İskenderun ve çevresinin değerini bilmemiz gerekiyor.

 Bahar Turan ile  hoş bir sohbetimiz oldu. Tam ayrılmak üzereydik ki eşi Doktor  Şükrü Turan geldi. Şükrü Turan ile de İskenderun’ un sorunları ile ülke gündemini değerlendiren tatlı bir sohbet yaptık. Kısa sohbetimiz biranda saatler aldı. Rotary’ nin ilk bayan ve genç başkanı Bahar Turan ile eşi Dr. Şükrü Turan ‘a teşekkür ediyorum.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida