Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun - İsdemir, Ekonomi-Siyaset-İşçi Üçgeni

Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, gündemdeki siyasi gelişmeleri ve Erdemir’e devredilen İsdemir’in son iki yılını değerlendirdi.

AKP Bölge milletvekilleri Mehmet Soydan ve Sadullah Ergin’in halkla iç içe olmasını olumlu bulmasına karşın diğerlerinin görülmediğine işaret eden Gül, “Muhalefet milletvekillerinin hiç birini görmüyorum” diyerek sitemkar konuştu.

“Güven var, ekonomik veriler zıplamıyor, paramız  değer kazandı” diyerek hükümetin artılarını dile getiren Cengiz Gül, Yatırım ve tarımda ciddi açmazlar var. İstihdam yaratılmazsa sağlanan siyasi istikrar bozulabilir” dedi.

İskenderun’un çelişkiler yumağı, çok zor ve alıngan bir kent olduğunun altını çizen sendikacı Gül,” İş adamlarımız takındı. Var olan para hareketi yatırıma dönüşmedi. Görevi değil ama Valilik proje üreterek işadamlarına yatırım zemini hazırlamalı”

Özelleştirilen İsdemir’de verilen sözlerin hayata geçirildiğini kaydeden Gül, “Geçen yıl 200 milyon dolar kar ederek dünya devi olma yolunda hızla ilerleyen İsdemir’de çalışanlar layık oldukları ücrete kavuşmalı” diyerek göndermesini yaptı.

HÜKÜMET ARTILARI

AK Parti Hükümetinin 22 ayını değerlendiren Çelik İş Sendikası Şube Başkanı Cengiz Gül, hükümetin icraatlarının siyasal ve düzen açısından iyi gördüğünü söyledi. Gül, AKP nin artılarını şöyle özetledi; “Güven var. Ekonomik veriler zıplamıyor. Paramız ciddi değer kazandı. Siyasi istikrar var”

İSTİKRAR TEHLİKEDE

İstihdam ve tarımda açmazlar olduğunun altını çizen Gül, hükümetin eksilerini şöyle anlattı; “Sorunlar iki yılda çözümlenecek kadar küçük değil. Sosyal devleti oturtacak çalışmalar yapılmadı, proje üretilmedi. Umut da yok. Tarım ülkesiyiz ama tarım ve hayvancılık konusunda geriye gidiyoruz. Yakında et ithal edecek duruma  düşebiliriz Köklü sorunlardan yalnız AKP sorumlu değil. Sorun paketini önlerinde buldular. Sonuçta çözüm projeleri üretilmezse Türkiye’nin sonu kötü olur. İstihdam sağlanmazsa siyasi istikrar bozulabilir”

VEKİL ÇALIŞMASI

Sorumuz üzerine sendikacı Cengiz Gül Hatay Bölge milletvekilleri hakkındaki düşüncelerini dillendirdi. Gül,” AK Parti milletvekilleri Mehmet Soydan ve Sadullah Ergin’in çalışmalarını olumlu buluyorum. Halkın içinde olmaları önemli. Çünkü her kesin iktidardan beklentileri var. AKP’nin diğer milletvekillerini ise görmüyorum. Muhalefet partisi CHP’nin bölge vekillerini ise hiç göremiyoruz. Fuat Çay’ın ismini sadece CHP Parti Meclisine girince duydum”

ULLA ÇIKARTILMALI

Zehirli gemi olarak bilinen MV/ ULLA gemisinin 4, 5 yıl Körfez’de bekledikten sonra battığına ve 5 aydan beri mavi suların dibinde kaldığına işaret eden Gül “Balıkçı camiasını ekmeğinden eden ve halkın psikolojisini bozan gemi bir an önce Körfez’in dibinden çıkartılmalı” diyerek tavrını koydu.

İŞADAMLARI TIKANDI

Cengiz Gül, İskenderun’un ekonomik konumunu ise şöyle ifade etti.

Kentimizde durağan bir ekonomi var. Ancak ekonomik sıkıntı yalnız İskenderun’un değil tüm ülkemizin sorunu. Şehrimizde ise hareketlilik için zeminimiz, alt yapımız mevcut. Türkiye’de kurulu bulunan tüm bankaların şubeleri İskenderun’da var. Yani para hareketi mevcut. Ancak paralar yatırıma dönüşmüyor. Oysa paranın yatırıma kayması için destek sağlanması şart.  Kişileri değil de işadamları yatırıma yönlendirilmeli. Görevi değil ama valilik proje üretmeli. Çünkü iş adamlarımız tıkandı. Devlet bürokrasisi yönlendirme görevini üstlenmeli.

ÇELİŞKİLER YUMAĞI

İskenderun’u çelişkiler yumağı bir şehir olarak nitelendiren Cengiz Gül,” Çok zor ve alıngan bir kentiz. Sorunları aşmak için Şehir Meclisi kurulmalı. Odalar, dernekler acenteler ciddi olarak bir araya getirilmeli. Ama, öncülük yapanın çıkarı varmış gibi bir izlenim, hava estiriliyor. Bir anlamda olası öncülük edeceklerin önü kesiliyor” dedi.

VİCDANEN RAHATIZ

 Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkan Cengiz Gül,  Erdemir’e devredilen İsdemir’in son iki yılını şöyle yorumladı.

 

GÜL’DEN KRİTİK ÇİFTE UYARI

 

İki yıllık gelişmeleri çok iyi buluyorum. Türkiye Demir çelik sektöründe güven ve siyasi istikrar var, ekonomik veriler zıplamıyor ama, istihdam sağlanmazsa Türkiye’nin sonu kötü. Grev tecrübelisi çelik işçisi örgütlü güç oluşturmayı sürdürürse İsdemir’de hak kazandırmaya devam ederiz

İsdemir- Erdemir- Kardemir birlikteliği sağlandı. Yeni yatırım projelerine başlandı. Verilen sözler yerine getirildi. Sözleşmedeki yassı mamul üretimi için projeler yapıldı. İhalaye çıkartıldı. Fabrikada müthiş düzenlemeler var. Geçen yılı 200 milyon dolar karla noktalayan İsdemir’de özelleştirme şartlarına tamamen uyuldu. Çelik İş olarak doğruyu yaptık. Vicdanen rahatız.

İDÇ DÜNYA DEVİ

Devir sözleşmesi kapsamında İstihdam sağlandığını ve sendikal hareketin devam ettiğini vurgulayan Gül,” İsdemir’deki gelişmelerden sendika ve çalışanlar olarak memnunuz. İDÇ ve Erdemir yetkililerinin deneyimi ve iş bilmeleri büyük avantaj oldu. Ve 2 milyon ton çelik üreterek rekor kuran İsdemir dünya devi olma yolunda hızla ilerliyor”

UYUŞMAZLIK ZAPTI

21. Dönem toplu iş sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlandığını yineleyen Gül, son gelişmeleri şöyle açıkladı.

78 maddeyi içeren toplu sözleşmede 60 idari maddede anlaşma sağlandı. Geriye kalan ve ekonomik konuları kapsayan 18 madde ortak bir noktada buluşamadık. Biz yüzde l9.8 ücret talebinde bulunduk. İşveren yüzde 7 zamda direndi. Prosedür gereği uyuşmazlık zaptı tutuldu. 6 bin 550 işçiyi kapsayan sözleşme resmi arabulucuya taşınacak”

BİRLİKTELİK MESAJI

Sorumuz üzerine 89 da 137 ve 95 de 33 gün grev yaptıklarını ve olası grevden korkmadıklarını kaydeden Çelik İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Cengiz Gül, çelik işçisine birliktelik mesajını şöyle verdi. Çalışanların örgütlü birlikteliği kaldığı sürece İsdemir emekçisine katkı sağlayacaktır. Çelik işçisi örgütlü güç oluşturursa hak kazandırmaya devam ederiz. Örgütlüysek bugünkünden daha iyi oluruz. Birilerine sırtını dayayarak olmaz. Dünya şirketi olma yolundaki İsdemir, çalışanlarına layık olduğu ücreti vermelidir. Toplu sözleşmeden açık alınla çıkacağız.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida