Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun' da Emniyet ve Sorunlar

Son günlerde İskenderun’da artan kapkaç ve hırsızlık olayları, hizmet binası inşaatı, internet cafeler gibi konuları İlçe Emniyet müdürü Mustafa Yavuzyolcu’ yla konuştuk. 

Göreve gelmeden önce İskenderun’u tanıyor muydunuz?

İskenderun’un adını sık sık medyadan duyuyordum. Özellikle 1990 Körfez savaşının ardından kentin adı daha sık duymaya başlamıştım. İskenderun’un aktif, hareketli ve kabuğuna sığmayan bir kent olduğunu düşünüyordum. Bir buçuk yıl önce geldiğim Hatay’a bunu gördüm. Gerçekten İskenderun güzel, güzel olduğu kadar da düşündüğüm gibi hareketli bir kent.

Emniyet Müdürlüğü hizmet binası inşaatı henüz başlamadı. Arsa da öylece duruyor. Son gelişmeler nelerdir?

İskenderun, büyük bir kent olduğu için mevcut bina yetersiz olduğu gibi, dağınık bir şekilde hizmet vermeye çalışıyor. Bu da hem bizim hem de vatandaşlarımız için sıkıntı oluşturuyor. Yeni bir hizmet binası inşaatı için 2002 yılında maliye binası bitişiğinde 3 bin 920 metrekare bir alan tahsis edildi. Bunun için Emniyet Genel müdürlüğümüz bir proje hazırladı. Hazırlanan proje, belediye tarafından kentin coğrafi konumu gereği sıcak bakılmadı. Yeni bir proje için çalışmalar başlatıldı. Bu arada ödenek ayrılması için gerekli çalışmalar ve girişimler sürdürülüyor. Bu çalışmalarımızda Gerek valimiz ve Gerekse İl Emniyet müdürümüz büyük çaba sarf ediyor. Umarım, bu yıl içerisinde söz konusu arsa üzerinde ilk kazmayı vurur ve İskenderun’a yakışır bir hizmet binasının inşaatına başlarız.

Teşkilat olarak çektiğiniz sıkıntılar nelerdir?

Bizim sıkıntımız personel. Şu anda İçişleri Bakanlığı personel alımı için çalışma başlattı. Bize de yeni alımlardan pay düşecek. Gelecek personelle daha rahat bir çalışma yapacağımıza inanıyorum. Buna rağmen, kentin huzur ve güvenliği için tüm arkadaşlarım büyük bir özveriyle çalışıyor. Şu andaki personel sayımız 4 bin 800.

Son günlerde hırsızlık ve kapkaç olaylarında büyük artış var. Bu konuda yaptığınız çalışma ve önlemler nelerdir?

Bu konularda biz de çok muzdaripiz. Bu tür olayların artmasındaki en büyük nedenlerden biri, sabıkalı olan kişilerin cezaevinden çıkıp tekrar bu işi yapmalarıdır. Tabi ki biz de, bu konuda gerekli önlemlerimizi alıyoruz. Kentin bazı noktalarında sivil ekipler yerleştirerek gözcü görevini gerçekleştiriyoruz. Bu olaylar meydana gelirken, vatandaşlardan da yardım istiyoruz. Vatandaşlardan, bulundukları yerlerde hareketlerinden şüphelendikleri kişileri zaman kaybetmeden bize bildirmelerini istiyoruz. Bu ihbarlar muhtemel bir olayın meydana gelmesini önler. Diğer yandan vatandaşımız ne hikmetse ifade vermeyi istemiyor. Vatandaşlar bize yardımcı olursa, bu gibi adi olayların üstesinden çok rahat geliriz.

Bunun yanında motosiklet hırsızlığı da çok yaygın bir şekilde devam ediyor. Hırsızlığın bu şekilde gerçekleşmesi, motosikletlerin çok rahat bir şekilde tekrar sahiplerine satılmasıdır. Vatandaşlarımız, kendi motosikletini neden tekrar parayla alıyor? Bunu yaptıkları süre içerisinde hırsızlar, çaldıkları motosikleti çok rahatlıkla paraya çevirdiği gibi icraatlarını da sürdürecek. Bu konuda bize sadece iki ihbar geldi. Biz gelen ihbarların kime ait olduğunu saklıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın hiçbir tereddüdü olmasın. Vatandaşlarımızdan bu konuda büyük hassasiyet ve destek bekliyoruz.

Bu konuda önlemlerimizi de açıklamak istiyorum. Birincisi, halkın çok yoğun olduğu noktalarda resmi ve sivil ekipler devriye görevi yapıyor. Tescil edilmemiş, plakasız motosikletlere yönelik uygulamalar yapılıyor. İmkanlar çerçevesinde pusu görevi yapıyoruz.

Çalınan motosikletler yeniden sahiplerine satılıyor. Bunu nasıl görüyorsunuz?

Maalesef, motosikleti çalınan vatandaşlarımız, kendi motosikletlerini para ödeyerek tekrar hırsızlardan alıyor. Bu durum, hırsızlığı körüklediği gibi, hırsızlara da cesaret veriyor. Geçen yıl içerisinde sadece iki kişi, bize başvurum motosikletlerinin çalındığını ve kendilerinden para istendiğini söyledi. Biz de buluşmanın yapılacağı noktada gerekli görevi aldık ve birçok çalıntı motosikleti ele geçirdik. Vatandaşlarımızdan, motosikletlerini parayla almasınlar. Kimlikleri saklı kalması kaydıyla gerekli çalışmaları yaparız. Bu yapılmadığı müddetçe motosiklet hırsızlığı devam edecek ve hırsızlar, motosikletleri yine kendilerinin belirlediği fiyatla satmayı sürdürecek.

İskenderun’a kayıtlı araç sayısı ne kadardır, bu sayıya kentin caddeleri cevap verebiliyor mu?

İskenderun’da 33 bin 132 adet motorlu araç, 18 bin 850 adet motosiklet olmak üzere toplam, 51 bin 982 adet tescilli araç buluyor. Bunun yanında İskenderun’a kayıtlı olmayıp da bu kentte bulunan araçlar da yer almaktadır. Bunlara ek olarak günübirlik gelip giden araçları da sayarsak günde 65 binin üzerinde araç buluyor. Tabi ki bu sayı, İskenderun caddeleri cevap veremediği gibi park sorunun ortaya koyuyor. Bu sorunu da mevcut imkanlarımız dahilinde çözmeye çalışıyoruz.

Buna paralel olarak da şunu söyleme istiyorum. Park sorunu yüzünden birçok araç, park kurallarını ihlal ediyor. İş yerlerin kent merkezinde olması da park sorununu arttırıyor. Birçok esnafımız, sabah geldiklerinde aracını işyerinin önüne koyuyor. Müşteri de geldiğinde aracını bırakacak yer bulamıyor. Çift park yapmak zorunda kalıyor. Bu da trafiği olumsuz yönde etkiliyor. Esnafımızın sabahtan akşama kadar aracını kendi işyerinin önüne koyması hem işlerini aksatıyor hem de trafiği olumsuz etkiliyor. Bunu gören ekiplerimiz, birkaç kez yaptığı ikazlar sonrasında uyulmadığı taktirde ceza yazıyor. Hiçbir görevlimiz, kendi rızasıyla ceza yazmaz.

Polisiye ve mafya içerikli dizileri nasıl karşılıyorsunuz? Sizce olayların artmasında bu dizilerin rolü var mı?

Bu diziler, özellikle gençlerimiz üzerinde büyük etki yapıyor. Bu dizileri anlatmadan önce, gelin-kaynana içerikli programlar hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Bu programlar, gençlerimizin yaşantısını etkiliyor. Gençlerimiz bu programları izleyerek yanlış hareketler yapabiliyor. Gelelim, polisiye ve mafya içerikli filmlere... Gençlerimiz, bu dizileri izledikten sonra dizideki karakterleri canlandırmaya başlıyor. Nedir bunlar? Grup oluşturmak, külhanbeylilik hüviyetine girmek ve akabinde bazı olaylara karışmak. Bu diziler yayınlanıyorsa, aile büyüklerine de iş düşüyor. Bu dizilerin yayınlandığı saatlerde çocuklarını televizyonun bulunduğu odadan uzaklaştırması, yatırması veya başka bir şeylere oyalanmasını sağlamaları gerekiyor.

Uyuşturucu kullanımı, ilköğretime kadar düştü. Bu konuda sizler ne yapıyorsunuz, ailelere ne tür görevler düşüyor?

Ne acıdır ki, uyuşturucu kullanımının rotası sizin söylediğiniz noktada. Bizler, okullarda gerekli seminerler vermekle birlikte okul önlerinde çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bu yeterli mi? Hayır. Burada ailelere ve okul idarecilerine de büyük iş düşüyor. Aileler, okula giden çocuklarını takip etmeli, giriş ve çıkışlarını, kimlerle arkadaşlık ettiğini, harcamalarını kontrol etmeli. Daima, okul idaresiyle ve öğretmenlerle yakın temasta olmaları gerekiyor. Okul idarecileri de okul önlerinde, okulla ilgisi bulunmayan, hal ve hareketlerinde şüphe uyandıran kişileri mutlaka bize bildirmeleri gerekiyor. Bizler hem ailelerle hem de okul idarecileriyle çalışmak istiyoruz. Eğer, polis-aile ve okul üçgeni iyi işlerse uyuşturucu tacirleri çocuklarımızı zehirleyemez.

İnternet cafelerde sık sık erotik ve porno CD’leri satıldığı yönünde bize ihbarlar geliyor. Bu noktadaki denetimler nasıl? Sizce İskenderun’daki internet cafeler amacına uygun çalışıyor mu?

Sizin aldığınız duyumları biz de alıyoruz. Gerekli mercilerden izin alarak denetimler yapıyoruz. İnternet cafeler, arasında amacına uygun olarak işlev yapanın sayısı çok azdır. Bu gibi yerlerden söz ederken, aklımıza hep oyunlar geliyor. Bu gibi yerler aslında araştırma ve bilgi edinme yerleri olması lazım.

Son alarak açtığınız Web sayfanızla ilgili olacak. Siteyi faaliyete girdikten sonra ne tür şikayetler ve temenniler geliyor?

Birçok vatandaşımız, sitemizi ziyaret ederek, şikayetlerini, sıkıntılarını anlatıyor. Birçok ihbarlar da geliyor. En fazla şikayetler hırsızlıklar konusunda yoğunlaşıyor. Gelen ihbarların da birçoğu boş çıkıyor. Vatandaşlarımızın sitemize gösterdiği hassasiyetten dolayı memnunluk duyuyoruz. Her zaman bizi takip etmelerini istiyorum.

Bize vakit ayırdığı için Mustafa Yavuzyolcu’ ya teşekkür ediyor, şahsında tüm emniyet personeline görevlerinde başarılar diliyoruz.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida