Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderun Havaalanına Kavuşabilir mi ?

İskenderun Havaalanı’nın hizmete açılması için yıllarca mücadele eden, hayatı havacılık hizmetleri ile uğraşmakla geçen Sami Havlioğlu ile İskenderun Havaalanı ile Hatay havaalanının konuştuk. Kimi zaman siyasiler kimi zamanda MKܒ eski rektörü Prof. Dr. Haluk İpek ile karşı karşıya geldi. İnandığı düşüncesinden vazgeçmeyen  Havlioğlu, Hatay’da havaalanı için en uygun yerin İskenderun da ki mevcut havaalanının yerinin olduğunu ve ya  Gökmeydan Arsuz arasında kalan ovanın en uygun alan olabileceğini ifade ederek, Trilyonların gömüldüğü Topboğazında yapımı süren Hatay Havaalanının bitmesi durumunda işletilemeyeceğini savundu. Gerçekleri herkesin görmesi gerektiğini yanlış yapanların da zamanı geldiğinde bedelini ödeyeceklerini vurgulayan  Havlioğlu’na   Havacılık sektörü ile ne zaman ilgilenmeye başladınız? sorusu ile röportajımıza başlıyoruz.

Ben 1930 Antakya doğumluyum. Adana Lisesi mezunuyum ve 1956 da Atatürk Hava Limanında Beynelmilel telsiz operatörü olarak görev yapmaya başladım. O zamanlar  yer ile uçak arasında mors alfabesiyle iletişim kuruyorduk.1958 yılında da Hava kontrol olarak görev yaptım. Emekli olduktan sonra da İskenderun Havacılık Kulübü Derneğini kurarak faaliyetlerde bulunmaya başladım. Havacılık sektörü içerisinde yaşamım geçtiği için havacılığı da sevdirmek faaliyetlerde bulunmak bulundurmak üzere kulüp kurma girişiminde bulundum.

Havacılık kulübü olarak hizmet vermek için gayret içerisindesiniz. Ancak  biliyorsunuz ki İskenderun da bulunan pistin uçuşa açılması için yapılan girişimler bir türlü sonuç vermedi. Antakya’da yapımı süren havaalanı için tartışmalar halen devam ediyor bu konuda neler söylemek istersiniz?

Hatay’da havaalanı için  en uygun yer İskenderun. Üstelik fazla bir maliyete de mal olmayacak. Bizim sesimize kulak verselerdi. Bugün Antakya’da trilyonları toprağa gömmeye gerek kalmazdı. Şuanda yine söylüyorum dünde söyledim. Antakya da kurulan havaalanı atıl olarak kalacak işletilemeyecek. Bende Antakya doğumluyum Hataya iyi çalışan bir havaalanı kurulmasını isterim. Ama şuandaki yapılan yer uygun değil. Kuş göç yolu, fay hattı üzerinde olduğu konuları  bir tarafa hava şartları uygun değil. Denizi kullanarak inen uçakların alçalabilme yüksekliği ile karasal bölgede yükseltileri farklı. Sis, bulut bu bölgede uçakların kalkış ve inişlerini olumsuz etkileyecektir. Böyle olunca müşteriler tedirgin olacağından sağlıklı işlemeyecektir. Ölü yatırımdır.

İskenderun Sivil Havaalanının Özellikleri nelerdir?

STOL tipi adlandırdığımız havaalanına sahibiz. 07-25 pist numaraları olan 1160 x30 m pist uzunluğu beton asfalt pist kaplaması bulunan 434 Khz Frekanslı NDB cihazı bulunan bir havaalanımız mevcut. Şuanda bile iniş kalkışlar yapılabiliyor.

Havaalanı Mülkiyeti kimin?

Yaklaşık bin dönüm sahası olan meydan Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait.Şimdilik Mustafa Kemal Üniversitesi’nin kullanımına verilmiştir.

Peki İskenderun Havaalanı uçuşa açılabilir mi?

Tabi ki.  Ortadoğu’nun en uygun havaalanı yeri. Neden mi denize sıfır ve pisti 95O metre 300-400. metre Uzatılması durumunda jet motorlu 8O kişilik uçaklar rahatlıkla inip kalkabilir. Ve burada potansiyel de var. Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kıbrıs,  izin alınması durumunda Amman(Ürdün), Beyrut(Lübnan) gibi hatlara da yoğun yolcu verebilecek bir bölgedeyiz. Antakya Senpier Kilisesi için dünyanın dört bir yanından gelecek olan yabancı turistlere acenteler Avrupa-İskenderun hattını oluşturarak cazibeli bir havaalanı haline gelebilecek konuma sahip.

Şimdi İskenderun kampusu yapılmak üzere havaalanında çalışmalar yapılıyor. O zaman havaalanı tarihe karışacak?

Hayır aldığımız bilgilere göre pis ve çevresindeki güvenlik şeridi korunarak diğer alana kampus kurulacak. Daha sonra yapılmasının ardından uçakların iniş kalkışlarına hiçbir sakıncası olmayacaktır.

Her zaman söylediğiniz bir  cümle var. Bize kulübe devredin hemen uçuşlara başlayalım. İstekli şirketler yatırım yapmak şartıyla hazırlar diyorsunuz, doğru mu bu?

Bakın doğru olmaz ise, kendimize güvenmez isek söylemeyiz. On yılı aşkın süredir çalışmalarımız sürüyor ve bu çalışmalar içerisinde eğitimsel işlerde yapıyoruz. Bu çalışmaların arasında Hollanda başta olmak üzere yabancı ülkelerden uzmanlar gelip havaalanını yeri ve pisti incelemesi de var. Limanın da yakın olması otoyolun, iklim her türlü şartlarını ölçümleri yaptılar. Türk şirketleri de yatırım yapmak üzere çeşitli yerlere seferler yapmaya hazırlardı. Bağlantılar kuruldu ama bazı engelleri aşamadık. Bu gün Avrupa ülkelerinden kargo uçaklarının kaldırılması teklifleri var. Taze sebze ve meyve taşımak için kullanmak istedikleri teklifleri var. Tekrar söylüyorum İskenderun Havaalanı her türlü imkana sahip

İki tane uçak aldınız .Bunları nerden aldınız, henüz İskenderun’a gelmedi, iade mi ettiniz?

Hayır. İade etmedik  Türk Hava Kurumu  Genel Başkanlığının Türk Silahlı Kuvvetlerinden iktisap ettiği uçaklardan bağış olarak kulübümüze  2 adet T-7 GBCB model Bellanca uçakları aldık. Şuanda Adana Hava alanında bakımları yapıldı resmi işlemleri tamamlandıktan sonra İskenderun’a getireceğiz.

Bu uçaklar başta olmak üzere ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Pilot eğitimleri, havadan reklam hizmetleri, halk uçuşları bu uçaklarla yapılacak. Ayrıca havacılığın muhtelif dallarında açılan kursların bir kısmı İskenderun da düzenlenmiştir düzenlenmeye de devam edecektir. Bölgesel paraşüt uçuş eğitimi yapılması sağlandı. Bu tür eğitimlerimiz devam edecektir. Model uçak yapımı kursları büyük ilgi gördü. Yine yapmayı düşünüyoruz.

 

Sorularıma büyük heyecan içerisinde cevap veren Sami Havlioğlu, İskenderun Havaalanının hizmete girmesi uçakların iniş kalkışını görmek için verdiği mücadeleden hiç yorulmamış olacak ki çalışmalarına devam edeceğini söylüyor.

Havaalanının Turizme katkısının büyük olacağını söylüyorsunuz nasıl olacak bu?

Bakın Turist yerli ve ya yabancı bir yerden bir yere gitmek için önce ulaşımı adından verilen hizmetleri düşünür araştırır. Hatay’ın dünyaya tanıtılamadığından yakınıyoruz. İşte İskenderun havaalanı hizmete irdirildiğinde kültürel ve inanç miraslarını görmek için yerli ve yabancı binlerce insan gelecek. Üstelik iklim hava şartlarının iyi olmasından dolayı yamaç paraşütü gibi eğitim amaçlı plotaj kursları içinde bir çok insan bölgeye akın edecektir. Buna benzer bir çok imkanları sıralayabiliriz ve ekonomik değer kazandıracaktır.

Sizin İskenderun Havaalanından sanırım vaz geçmiyorsunuz?

Evet çok büyük imkan nasıl vazgeçeriz. Böyle hazır bir havaalanına küçük bir yatırım ve pist uzatılmasıyla değerlendirme imkanı varken  göz göre göre yok edilmesini kabul edemeyiz. Büyük bir potansiyel biz doğru bir şey yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda bizimle birlikte hareket edilmesini bizim gibi düşünenlerin desteğini vermesini bekliyoruz.

Sami Havlioğlu’nun başarılı çalışmasında yolunun açık olmasını diliyorum. Bu güzel sohbet için Sami beye teşekkür etmek istiyorum.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida