Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

İskenderunSpor' un Dünü Bügünü

Her İskenderunlunun gönlünde yatan ve onun aşkı ile kavrulan kimi zaman sevinen kimi zamanda üzülen taraftarlar için İskenderunspor’ un geçmişini araştırdık. Efsane takımın dünü ve bugünü hakkında gelişmeleri yaşananları 45 yıl kulüp yöneticiliği yapan Ayhan Ünlü ile konuştuk, Ünlü, İskenderunspor’ un en güzel günlerinin kulübe para aktığı dönemlerde olduğunu parasız kulüplerin ayakta duramadığını belirti futbolda altyapı potansiyeli görünen İskenderun’da tehlike çanlarının çaldığını da söyledi. Futbolda şike konusunda da çarpıcı açıklamaları bulunan Ünlü İskenderunspor’ un bugünkü durumunun iyiye gittiğini ama devamının gelmesi içinde ekonomik kaynaklarının sağlam olmasının yanı sıra sporcu yetiştirilip pazarlanması gerektiğine dikkat çekti.

Ayhan Ünlü kimdir?

1938 Mersin doğumluyum. 1948 yılında İskenderun’a geldim. Sanat okulu mezunuyum, Petrol ofisinde çalıştım ve emekli oldum. Çalıştığım süre içerisinde de Çayspor başta olmak üzere İskenderunspor da uzun yıllar görev aldım

İskenderunspor ne zaman nasıl kuruldu?

1967 yılında İskenderunspor kuruldu. Bu tarihte üç kulüp Gençlerbirliği, Çayspor ve Yolspor kulüpleri ikinci ligde mücadele ediyordu. Birleştirerek İskenderunspor adı altında mücadele etmesine karar verildi.

Kimler bu kararı verdi. Siz o zaman ne yapıyordunuz?

Ben Çayspor kulübünde genel kaptanlık yapıyordum. İskenderunspor’ un kurulması kararını veren kurucu üyelerimizin isimlerini size sayayım. Ekrem Tacettin, Tayyar Zincirlioğlu, Necip Külekçier, Ayhan Ünlü, Refik Kireçci, Niyazi Tütüoğlu, Işıl Atamer, Kutsi Altındiş, Reha Yurdakul’dan oluştu.

Daha sonra neler yaptınız?

Geçici müteşebbis heyet oluştu. Bu listede de Ekrem Tacettin, Işıl Atamer, Necip Külekçier, ve ben vardım.

İkinci ligde mi İskenderunspor oynamaya başladı?

Evet o dönemde ikinci ligde 18 takım vardı. İskenderunspor da ikinci ligde mücadele etmeye başladı.

Turuncu mavili renkler kim nasıl belirledi?

Bu renkler müteşebbis heyetin ortak kararı oldu. Deniz mavi yi, portakal da turuncuyu anlattığı için iki renk belirlendi. Güzel ve herkesçe beğenilen bir renk oldu bugün dahi tutulan bir renklere sahip

Kulüp Başkanı kim oldu?

Müteşebbis heyet kurulunca prosedür gereği hemen seçime gidildi ve yeni yönetim belirlendi. Mehmet Ersoy’un kulüp başkanı olduğu yönetim de ise şu isimler yer aldı. Işıl Atamer ikinci başkan, Ekrem Tacettin Genel kaptan, Necip Küllecier veznedar, Federasyon ve bölge temsilcisi Ayhan Ünlü, Genel sekreter Kutsi Altındiş, ve Nebil Rumani.

İskenderunspor da kulüp başkanları genelde kimler görev alıyordu?

Ekonomik nedenlerden dolayı çoğunlukla kulübün başında belediye başkanları olmuştur. Geçtiğimiz yıllara kadar Türkiye liglerinde hep belediye başkanları görev almıştır. Yasa gereği çekildiklerinde de takımlar zor anlar yaşamıştır.

Peki bize yıllara göre kimler bu takımda kulüp başkanlığı görevi yaptılar sayabilir misiniz?

1968 ‘de Orhan Doğukan, 1970 de Mehmet Ersoy, 1972 Ali Dingiltepe (belediye başkanı), 1973 Ohan yanıçoğlu (belediye Başkanı) , 1977 Sabri İnce,(Belediye Başkanı) l980 Lyonel Makzume, 1985 Muzaffer Seküçoğlu, 1987 Ercan Işık (Nazmiye Demirel’in yeğeni) ,1987 Aykut Deren, 1988 Yusuf Bekar, 1989Abdulkadir Kocabaş (belediye Başkanı), 1990 Hasan insan (Belediye Başkanı),1991 Şahap Yılmaz, 1992 Sami Uygur, 1993 Esad Yavuz, 1994.Mete Aslan (Belediye Başkanı), 1995 Saim Mete, 1997Ayhan Bölükbaşı, 2000 Ökkeş geçer, 2001 Halil Akkaya, 2003 Ferhat Bülbül, 2004 Adnan Çalışkan

İskenderunspor en iyi dönemleri ne zamandı?

İskenderunspor her zaman her sezon şampiyonluğa oynayan bir takımdı. Makzumeler dönemi en parlak dönemiydi. 1. lige çıkacak en şanslı dönemdi.

Peki Neden çıkamadık para da vardı. İyi de kadro kurulmuştu?

Para önemli ama her zaman parayla da olmayan şeyler var. Şampiyonluğa oynuyorsanız paranızda varsa. Gelen takımlar sana karşı daha farklı düşüncelerle sahaya çıkıyor futbolcu kendini göstermek için sana karşı daha iyi oynamak zorunda olduğunu hissederek saldırıyor.

Bu takımın en kötü günleri ne zamandı?

Üçüncü lig ve amatör kümeye düştüğü dönemler. Onlarda 1987 yılında Ercan Işık‘ın kulüp başkanı olduğu zaman, Hasan İnsan’ın belediye başkanlığı dönemi, Sami Uygur’un döneminde, Saim Mete’nin kulüp başkanlığı dönemi ve Halil Akkaya, başkanlıklarında takım düşüşe geçmiştir. Bu dönemlerde bir üst gruba çıkan turnucu mavili takım bir alt kümeye düşmüştür.

Geçmişte çok iyi sporcular vardı. İskenderun da yetişip 1. Lige giden bunlar kimler aklınıza gelen isimleri sayar mısınız ?

Refik, Samet, Rızkullah, Kemal, Yusuf, bir sürü aklıma gelmeyen sporcularımız var. Son dönemde hatırladığım kaleci Nihat Trabzon’da file bekçiliği yapmış bir isim.

Şimdi alt yapı nasıl?

Altyapıdan sporcu yetişmiyor ki. Saha çalışacak tesis antrenman yapacak bir saha dahi yok. İskenderunspor dahi antrenman yapacak kendine yer arıyor. Bu çok acı böyle bir takımın antrenman yapabileceği yer sorunu olmamalı. Tesis noksanlığı futbolcu yetişmesine büyük bir engeldir.

Dünden bugüne futbolda şike var mıydı? Halen konu gündemde. Teknik adamların yazarların çeşitli açıklamaları var. Bu konuda siz neler söylersiniz?

Bugün Türkiye gündemine oturmuş bir konu. Tartışılıyor açıklamalar yapılıyorsa demek ki bir şeyler var. Ben sadece dışarıdan gelişmeleri izliyorum. Dinliyorum. Ama şunu söyleyeyim ki düne göre günümüzde olumlu yönde bir değişim var.

Biraz açabilir miyiz?

Her zaman konuşulan konular her dönem anlatılanlar olmuştur. Falanca sporcu falanca hakem falanca falanca diye uzayıp giden anlatımlar. Bu konulara girmek istemiyorum. Herkes her şeyi çok iyi biliyor gözlüyor. Günümüzde de büyük takımlarda yaşanan olaylar tartışma konusu olmuştur.

Peki bundan sonra İskenderunspor’ a nasıl bakıyorsunuz?

Her kulüp gibi iyi bir yönetim kaynak ve her şeyde önemlisi antrenman yapabilecekleri tesisler sahaların olduğu her takım başarılı olur.

Seyirci taraftar konusunda ne söylemek istersiniz?

İskenderunspor’ un seveni taraftarı çok. Ama iş dünyasında elini taşın altına koyarak ekonomik destek verenler yok. Kişilerin sırtına yük kalıyor. Yayılan bir desteği kulübe sağlamak kalıcı gelir kaynakları sağlamak gerekiyor. İyi bir takım iyi bir yönetim sayesinde stat da yer bulamazsınız. Çünkü insanlar bu konuda aç. Temennimiz iyi yerlere gelmesidir. Şunu da söylemek istiyorum. Futbol hiçbir spor dalına benzemez. İş adamlarımızın ekonomik gücü yetenlerin takıma sahip çıkması onlar için büyük bir reklam ve pazar olacaktır. Futbol yolu ile kendi reklamlarını merak eden insanlar ne iş yapıp ne ürünü pazarladıkları konusunda bilgi edinmeye çalışacaklardır. Dünya da futboldan iyi bir reklam aracı düşünemiyorum. Ünlü takımların ünlü oyuncular transfer etmesi ve onların oynadığı reklam filmleri ile gazete sayfalarında çıkan haberler bu sektörün ne kadar iyi değerlendirildiğinde vereceği verimin bir göstergesidir.

Ayhan bey sizinle İskenderunsporu konuşmak çok zevkliydi. İskenderunsporu anlatırken yaşadığınız heyecan ve anlattıklarınız konularda yeniden o günleri yaşadığınızı gördüm. Zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışma hayatınızda sağlık ve başarı dileklerimi sunmak istiyorum.

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida