Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Batı Ermenileri Kullandı

Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili yine Türkiye ve Dünya gündemine taşınan konunun uzmanı ve yıllarca konu üzerinde araştırma yapmış Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık, ile görüştük. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin ev sahipliğini yaptığı rektörler toplantısında yerini alan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki Ermenilerin savaş zamanı, Ruslar, İngilizler, Fransızlar ve ABD’nin Büyük Ermeni Devleti vaadiyle kullanıldıklarını, soy kırım diye bir olayın olmadığını söyledi.

Sayın Akbıyık, sözde ermeni soy kırımı konusunda çalışmaları nasıl buluyorsunuz?

Güneydoğu Anadolu Ermeni konusunu araştırırken, hükümetin devlet arşivlerini incelenmesinde uzman kişileri görevlendirerek desteklemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda bireysel çalışmalar yapılasa da,  bu araştırmalar yapılan yayınlarla dünya geneline dağıtılamıyor. Bu konuda devletin bir politikası olması lazım. Bilim adamlarına gerekli imkanlar verilerek kitap haline getirilecek araştırmalar, İngilizce, Rusça, Almanca gibi batı dillerine hitap eden yoğunlukta olmalı. Aksi taktirde bizim yaptığımız araştırmaları Türkiye de kalır. Bizler yazıp bizler okuyoruz. Batı toplumunda en önemli etki, sözde ermeni soykırımı üzerine yayınlanan yazıların çok olması. Bunları kırmak lazım

Ermeniler kullanıldı diyorsunuz Nasıl kullanıldılar?

 Güney doğu Anadolu ermeni olaylarına sahne olan bölgelerinden biri her ülkenin  ermeni meselesi konusunda Türkiye üzerinde birtakım emelleri bulunduğunu biliyoruz. Rusların Doğu Anadolu’da ki Ermenileri, İngilizlerin Güneydoğu Anadolu da yaşayan Ermenileri, bir devlet kurma vaadiyle kullanmak istediklerini, Fransızların da, Çukurova, Gaziantep, K.Maraş Hatay ve Urfa bölgelerinde yaşayan Ermenileri egemenliklerine alıp bu bölgede Ermenileri kullandıklarını, buna ABD ye de eklemek gerektiğini söylemek istiyorum.

Ermenilere devlet kurma vaadinde de mi bulunulmuş?

Evet, ABD Doğu Anadolu da bir Ermenistan devleti kurulup kurulmayacağını araştırmak için General göndermiştir. General Burada Ermeni nüfus yoğunluğunun az olduğunu görünce geri çekilmiştir. Ancak Güney Doğu Anadolu’da ve Çukurova da 1918 yılında meydana gelen önce İngiliz, sonra Fransız işgali sırasında ermeni gönülleri kullanılmıştır. Fransızların askerleri yetersiz olunca ermeni askerlerini gönüllü olarak kullanmışlardır. Fransız birliklerinin yarıya yakınının ermeni Lejyonerleri oluşturmaktadır.  Sonuçta Ermeniler kendilerine vaat edilen Çukurova dan Toroslar’ı içine alınan hatta Doğu Anadolu ya uzanan bölge de büyük Ermenistan hayaliyle aldatılmışlardır. İşgaller sırasında kullanılmışlardır. 1920 de Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtarılması üzerine kullandıkları Ermenileri burada bırakarak Gaziantep e kaçmışlardır. Ankara anlaşmasını imzalayan Fransa Topraklardan çekilmiş, Hatay da 1938 de anavatana katılmasıyla sona ermiştir.

Peki, Yıllar sonra Neden Ermeni Soy kırımı ortay atılmış ve ısrarla üzerinde durulmak isteniyor?

Çukurova ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde eğer Fransa işgalde başarılı olsaydı burada kendine uygun bir kukla ermeni devleti kurmak istiyordu. Bunu başaramadılar. Türkiye bu bölgeleri işgalden kurtarmış Türkiye başarılı olmuştur. Bu gün bu başarı hazmedilememektedir. Bu başarı sözde ermeni Soy kırım ile lekelenmek istenmektedir.

O zaman bu iddialara karşı nasıl bir çalışma gerekmektedir?

 Biz bunlara bilimsel olarak karşı duracağız o tezlerin yalan olduğunu ortaya koyacağız. Bir suçun oluşabilmesi hukuken bellidir. Sözde Ermeni soykırımı diye ortaya atılan iddiaların hiçbir delili yoktur. Olmayan bir şeyin delili de olmaz. Hitler, Misoveniç kişilerin soy kırımından dolayı yargılanmış kişilerdir. Türkiye de delil yoktur. Savaş sırasında gerçekleşmiş olan savaş uygulaması olan Doğu Anadolu bölgesinde ermeni çetelerin cepheden iç bölgelere göç ettirilmesidir. Elimizdeki deliler birçok dilde kitaplarda yer alarak dünyanın dört bir yanına sayılı kütüphanelerindeki yerlerini almasını sağlamamız lazım.

Ermeniler bazı ülkelerin parlamentoların da kararlar aldırıyorlar bu nasıl oluyor?

Geçmişte Batının başaramadığı, bu ülkeyi bölme, parçalama, Sevr anlaşmasını gerçekleştirme emellerine ulaşılamadı. Bugün bu karalamalara Türk kamuoyu olarak sabırla ve bilimsel şekilde karşı koymamız gerekiyor. Sesi çok çıkanın haklı olamaz. Batı kamuoyunun arkasına almış Ermeniler bundan dolayı yayınlarla propagandalarla, bazı ülkelerin senatolarında parlamentolarında kararlar aldırıyorlar. Bu kararlar siyasidir. Türk kamuoyunu siyasi kararlarla mahkum etmek Türk tarihi böyle bir kambur yerleştirmek de mümkün değildir.

Ermeni konusunda Türk Dış politikası hakkında neler söylemek istersiniz?

Dış politikalarda suni olarak ortaya atılan sözde Ermeni soykırımı iddialarına batı kamuoyunun kendisinin de inanmadığını biliyoruz. Bu sadece ve sadece batıdaki kütüphanelilerde ermeni soy kırımı ile 100 kitap varsa. Karşı tezini oluşturacak on kitap bile yoktur. Bu tür yayınlara ağırlık vermemiz lazım. Bu konuda Türk dış politikasında bilimsel olarak akıllı bir girişim yapılmış değildir. Bilim adamların yapması gereken, bilimsel olarak ele alınmış kurulacak komisyonunu çeşitli ülkelerin parlamentolarında dile getirmek lazım. Toplantılar, paneller yapılması lazım. Geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye bu konuda uzman ABD den Markerciyi getirdi ve TBMM de konuştu. Kafkas bölgesinde ermeni hareketleri ile araştırma çalışma yapmıştır. Bu insan uzmandır. Bu gün Türk Dış politikasında Ermeni sorununu anlatacak bir komisyon düzenli bir politika takip edilmedi. Son zamanlarda bazı sivil toplum örgütleri oluşturulmuştur. Bunlar güzel çalışma yapıyor bunlardan birisi ASAF gerçekten İngilizce güzel yayınlar üretiyorlar. Dış politikada siyasiler değil bilim adamları göreve çağrılması lazım. Bu tür çalışmaların desteklenmesi lazım bireysel yapılmaktadır. Bu konuda ayrıca YÖK ‘de özel bir çalışma başlatmıştır.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Akbıyık’a sözde Ermeni soy kırımı konusunda araştırma ve incelemeleri ile ilgili zaman ayırıp bu güzel röportajın oluşmasından katkıda bulunduğu için teşekkür ediyorum.

 

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida