Palmiye Hastanesi Ramazan Bayramı  

 
Ercan Gida

Ziyaretçi Defteri

halil ibrahim

kaldırımdaki ağaçlar neden budanmıyor çok merak ediyorum
bu kaldırımlar ne zaman yapılacak kuaförler caddesinde kaldırımlara araç parkediyorlar inanmazsanız bir geçin bakın arabalar kaldırımda yayala...

Oku  |  Yaz

Yakın Doğu Üniversitesi ve Kıbrıs' ta Eğitim

Yıllardır Kıbrıs adası konumu itibari ile tüm dünya devletlerinin dikkatini çekmiş, gündemlerinden de düşmemiştir. 1974 yılı Barış harekatının ardından Türkiye için daha bir önem arz eden, Avrupa Birliği yolunda olduğu gibi bir çok konuda da Türkiye’nin önüne sorun olarak çıkartılan Kıbrıs ‘ı ziyaret etme imkanı buldum. Yakın Doğu Üniversitesi’nin konuğu olarak Kıbrıs’a ayak bastığımızda içimizde müthiş bir heyecan vardı. Kıbrıs’ı Kıbrıs yapan Türkiye’nin desteğinin yanı sıra, halkının çalışkanlığı aynı zamanda Üniversitelerin yatırımları, girişimcilikleri Kıbrıs büyütmekte. Bankası dahi bulunan Yakın Doğu Üniversitesini Fevzi Kasap, Hamdi Koncaoğlu ve Recep Aslan ile gezip tanıdık. Röktör Dr. Suat Günsel’den bilgiler alıp. Avrupa da Kıbrıs’ın gelişmesi için düzenlenen uluslar arası sempozyumlara katılan rektör yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Gökçekuş ile görüştük. Kıbrısın Gelişmesinde üniversitelerin büyük rolü olduğunu ve Milli kütüphane ile Kıbrıs ı dünyaya açılacağını öğrendik. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’e ilk sorum Üniversitenin kuruluş tarihi ve mevcut bölümleri hakkında olacak?

Üniversitemiz 1988 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı yasaları Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur. Bugün gelinen noktada Üniversitemiz de 8 fakülte, 2 yüksekokul bir de meslek yüksek okulu bulunmakta. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler eğitim almakta. 15 bine yakın öğrencimize 373 öğretim kadromuz eğitim vermektedir.

Fakülteleriniz hangileri?

İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik fakültesi, Fen edebiyat Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Denizcilik Fakültesi, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Beden eğitimi ve Spor yüksekokulunda eğitim vermekteyiz.

Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler var dediniz. Çoğunlukla hangi ülkelerden?

On beş bine yakın öğrencilerimiz iki bine yakın çalışanımız ile Üniversitemiz Kıbrıs’ın en büyük tek özel üniversitesidir. Başta Kıbrıs’tan olmak üzere, Türkiye ‘den ve dünyanın 44 ayrı ülkesinden bin 500 ün üzerinde öğrenci eğitim almakta.

Dünyanın dört bir yanından gelen bu öğrencilerin uyumu ve yeme içme sorunları olmuyor mu?

Her çeşit yemek türü değişik bölümlerimizde çıkmakta, Öğrenciler tercihlerini rahatlıkla yapabildikleri gibi alışkanlıkları çerçevesinde tüketecekleri yemek çeşitlerine ulaşabilmektedir. Aynı zamanda çeşitli eğitim programları ile iletişim kurularak öğrencilerimizin rahatlıkla uyumları sağlanmakta. Her türlü ihtiyaçları için oluşturulan bölümlerimiz, Yurtlardaki dizaynlar öğrencilerimizin rahatlıkları içindir. Sağlık Merkezimiz dahi onların hizmetindedir.

Yakın Doğu üniversitesi olarak Yakın Doğu bank adı altında bankanızda mevcut. Bu banka ne amaçla açıldı?

Evet, Yakın Doğu Üniversitesi’nin bir yan kuruluşu olarak, üniversitemiz mezunlarına ülkemizde yatırım yapma olanağı sağlamak amacı ile Banka kurulmuştur. Bu bağlamda, YDÜ mezunlarının KKTC’de yapacakları yatırımlarla ilgili projeler, banka ve üniversite yönetiminin belirleyeceği bir kurul tarafından değerlendirilerek objektif fizibilite kriterlerine uygun ve Kıbrıs Türk Ekonomisi ile topluma katkıda bulunacağı düşünülen tüm projelere, maksimum yatırım ve işletme kredisi verilmektedir. Merkez şubesi Lefkoşa’da bulunan bankanın bir şubesi kampus içerisinde, 5 şubesi de farklı kentlerde hizmet vermektedir.

Geminiz var bu gemiden nasıl faydalanıyorsunuz?

Üniversitemiz de denizcilik fakültemiz var. Bu gemi uygulamada kullanılıyor. Ayrıca Turizm ve Otelcilik Yüksek Okulu içinde eğitim amaçlı olarak da değerlendirilmektedir.

Ortadoğu’da dahi bulunmadığı belirtilen olimpik kapalı yüzme havuzunuz var. Burada uluslar arası yarışmalar düzenlenemiyor ve derece alan öğrencileriniz uluslar arası yarışmalara katılamıyorlar doğru mu?

Tabi ki doğru. Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Devleti tanınmadığı için çok başarılı yüzücülerimiz olmasına rağmen maalesef uluslar arası yarışmalara ev sahipliği yapamadığı gibi olimpiyatlar dahi katılamamaktadırlar. Bu bizi üzüyor.

Üniversite bünyesinde bulunan spor merkezi, yüzme havuzu gibi birimler sadece öğrencilerinize ve öğretim üyelerinize mi açık?

Hayır Üniversitemiz Kıbrıslılara aittir. Halkımız istediği zaman birimlerimizden faydalanabilmektedirler. Talep ettikleri müracaatta bulundukları taktirde kullanabilirler hatta kullananlar vardır.

Kıbrıs’ta okuma yazma oranı nasıl yüksek mi?

Yüzde yüz okuma yazma oranı. Bizim amacımız Üniversite mezunu oranı olan % 85 leri % 100 yapmak. Bunu hedefledik ve on yıl sonra bu hedefimize ulaşacağız.

Burada en çok konuşulan bir konu var, o da Milli kütüphane en büyük eser olarak adlandırılıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Yakın Doğu Üniversitesi olarak ekonomik getirisi olmayan ancak Kıbrıs için çok büyük önem taşıyan Millis Kütüphanenin yapımı son hızıyla devam ediyor. Projenin tamamı Fakültemizde hazırlanarak yine kendi bünyemizde bulunan kadrolu çalışanlarımızla inşa edilmekte. En kısa sürede de bitirmeyi hedefliyoruz.

Peki, Bu kütüphane de neler bulunacak maliyeti yüksek mi?

Burada sanal kütüphaneyi oluşturarak dünyaya açacağız. Tabi ki gizlilik ihtiva edenlerin dışındaki eserleri. Ama özel izinlerle Kıbrıs ile ilgili açıklanmamış belgeleri de gerekli izinler doğrultusunda burada isteyenlere sunacağız. Araştırma yapmak için gelen yabancı araştırmacılara burada vip odalarında bu kaynaklar belgeler incelenmek üzere sunulabilecektir. Sanal program için l milyon dolar harcanmıştır. Mayıs ayında da açılışını yapacağız. Ayrıca şunu söylemek istiyorum Güney Kıbrıs halkı da bulunduğu yerden veya doğrudan gelerek faydalanabilecektir.

Gerçekten Yakın Doğu üniversitesini yakından görme imkanı bulduk. Her köşesini gezdirdiniz. Anlatmaktan çok görmek gerekir. Yaşamak gerekir. Bu üniversitenin daha birçok başarılara imza atacağı düşüncesiyle sizlerin ve üniversitenizin başarılarının devamını diliyorum.

TÜYLERİMİZ DİKEN DİKEN

Kıbrıs’a Yakın Doğu Üniversitesi’ni görmek tanımak için geldik. Kendimize yaratılan boş zamanlarda da rehberlerimiz Fevzi Kasap, Hamdi Koncaoğlu ve Recep Aslan ile Kıbrıs'ı gezip tanıdık. Profesyonelce organize edilmiş tanıtım programında bizlere yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Girne ve Lefkoşeyi karış karış gezip gördük. Kıbrıs Barış harekatı zamanında Rumlar tarafından bırakılarak terk edilen askeri araçlar ile tel örgülerinin yanı başındaki kurşun deliklerinin hala sayılabildiği binalar insanın içini ürpertiyor. İç içe yaşayan insanları bilmem ama bu gördüklerim bende heyecan yarattı. Anıtın anlamını neyi ifade ettiğini Mehmetçik’in haykırışından dinlemek tüylerimi diken diken etti. Girne kalesindeki tarihi koku ve batık gemi ile tarihi bir mekanda yaşanabilecek güzellikleri yaşama imkanı bulduk. Kalenin surlarının her katının bir anlamı olduğu, surların üzerine konan en son üç sıra taşların ise Osmanlılar tarafından döşendiğinin anlatılması, Kıbrıs’ın dünden bugüne öneminin bir göstergesi. Sizlere Buradan Kıbrıs’ın tarihi mekanlarından çektiğim fotoğraflarla Kıbrıs’a gitmeyenlere tanıtma görenlere de hatırlatmaya çalışacağım.

Ufuk AKTUĞ

Arkadaşına Gönder   Yazdır
  Pegem
Pegem
Ercan Gida